Haberler

Makaleler

SIKI CAN İYİDİR ÇABUK ÇIKMAZ

Küçükken ne çok duyardım annemden bu cümleyi, dışarıya çıkmayı istediğimde. Çok sinirlenir, kızar, küserdim anneme. Yaşıtlarım sokakta oyun oynarken evde oturmak ne de sıkıcıydı. Can atardım çıkıp top, saklambaç, yakar top oynamak için.

Anlayamazdım annemi, sevmiyor beni derdim bir de ona üzülürdüm. Şimdi, beni korumak istediğini anlayabiliyorum ama yine de kendi kendime ben çocuğuma aynısını yapmayacağım diyorum - tabii oynayacak park, sokak arası bulursa.

Zamane çocuklarına bakıyorum da bizim oynadığımız oyunlardan bihaberler. Bilgisayarlar, oyun makineleri hayatlarını fethetmiş durumda. Sanki bizim zamanlarımızdaki sıcaklık, arkadaşlık yok gibi. Doğadan, topraktan, çamurdan uzak büyüyorlar. Ondandır ki böcekten huylanıyor, korkuyorlar.

Sitelere hapsettiler çocukları, hava aldırmıyorlar. Ben çocukken hiperaktif kavramı azdı çünkü sokakta yeterince hareket eden çocuk eve gelince yorgun düşer, koltukların tepesinde dolaşmaya mecali kalmazdı. Ama bugün sokağa çıkamayan, eve hapsolan çocuk içindeki enerjiyi dışarı atmak istediğinde “hiperaktif” damgasını yiyor.  Ben, bu durumda çocuklardan yanayım! Yazık değil mi eve tıkıyorsunuz onları. Oturduğunuz yerde müsait yer yoksa tutun elinden en yakın parka götürün, koşsun, bağırsın, biraz üstü kirlensin, insanlarla oyuncaklarını paylaşmayı öğrensin.

Haydi bahane uydurmayın da izin verin çocuğunuza bir hava alsın. Tamam kitabını okusun ama sokaktan da öğreneceği çok şey var..

Merve Coşkun
E-mail: mervecoskun@annelikbilinci.com

                  

Yayınlanma Tarihi : 29.06.2011

4788

defa okundu

+ Yorum Yap

  • bilge balıkçıoğlu - 23-09-2011 19:21:46

    kesinlikle katılıyorum merve hanım.çocuklar toz top toprakla tanışmadıkça bağışıklık kazanamıyorlar hemen hasta oluyorlar.sokaklarda koşmadıkça, zıplamadıkça kas gelişimi düzeyi düşük ,hareket fonksiyonlarında eksiklik... oluşuyor.evde kısıtlandıkları sürece sadece anne ve babalarının arkadaş çocuklarıyla iletişim kurabiliyorlar.sözlere bile dökemediğimiz bir çok sebeplerde var.ama çok güzel bir konuya değindiniz.umarım bütün anneler okur ve çocuklarını kısıtlamaktan vaz geçerler...
hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim