Haberler

Makaleler

SİGARAYI BIRAKMANIZ İÇİN BAZI YÖNTEMLER

sigarayı bırakmanız için bazı yöntemler

SİGARAYI BIRAKMANIZ İÇİN BAZI YÖNTEMLER / GEBELİK ÖNCESİ VE SONRASINDA

Gerek gebe kalmak isteyen gerekse de hamile bayanlar için sigara içmemek önemli bir durumdur. Çünkü hamilelik öncesinde ve hamilelik süresince sigara içen bayanlar ve bebekler için tehlike sinyalleri doğar.

Sigara içilmemesi sağlıklı bir gebelik süreci için en temek kurallardan birisidir. Fakat bilimsel gerçekler böyle olmasına rağmen bazı bayanlar sigarayı bırakma konusunda başarısız olmaktadır.

Fakat yinede sağlıklı bir gebelik ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için sigarayı bırakmak ve bazı önerileri dikkate almak gerekir. Sigarayı bırakmak için uygulanabilecek birçok şey vardır.

Sigarayı bırakmak için ne yapmalıdır?

Sigara içen bayanların hepsi sigaraya karşı bağımlı olduğu için içmezler. Bir kısmı günlük hayatın bir alışkanlığı olarak sigarayı içer, bazıları, stres atmak için sigarayı içer ve bazıları da kendileri için bir rahatlama kaynağı oldukları için sigarayı içerler. Bu noktada yapılması gereken öncelikle kişinin sigarayı ne için içtiği konusudur. Bazı insanlar da yemeklerden sonra veya çayla birlikte zevk olsun diye sigara içerler. Kişinin sigarayı hangi amaçla içtiğini bulduktan sonra o amacın yerine koyabileceği zararsız bir yöntem seçmesi gerekecektir. Yani zevk, stres atma, rahatlama kaynağı olarak sigarayı değil de başka bir şeyi yerine ikame etmek gerekecektir. Bu durumda odak noktasına sigara değil de diğer şey alınınca sigarayı bırakmak daha kolay olacaktır. Mesela sigarayı rahatlamak için içiyorsanız sizde rahatlık hissi uyandıracak başka bir uyarıcı bulmanız gerekecektir.

Diğer yandan hamile bir bayanın hamile olmayan bir bayana göre sigarayı bırakma başarısı daha yüksektir. Bu durumda hamile olan bir bayan karnındaki bebeği sağlığını düşünecektir. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirme motivasyonuyla sigarayı bırakması daha kolay olacaktır. Yani kişi zihninde sürekli şu an ve gelecekte olacak olumlu şeyleri düşünerek kendini motive edecektir.

Sigarayı bırakmak için diğer bir yol size sigarayı hatırlatmayacak şeylerden uzak durmak ve sigarayı hatırlamanızı engelleyecek başka şeyler bulmanız ve yapmanızdır. Bunlardan birisi sigara içilen ortamlardan uzak durmaktır. Sigarayı bırakmak isteyen birisinin sürekli sigara içilen ortamlarda bulunması onun bu alışkanlığını terk etmesini zorlaştıracaktır. Ayrıca birçok sigara içen kişi can sıkıntısından da sigara içebildiği için, kişiyi meşgul edecek, can sıkıntısını giderecek başka meşgaleler bulması gerekecektir. Bunlarla meşgul olan kişi sigarayı daha az aklına getirecektir.

Sigarayı bırakmak için önemli olan şey buna motive olmaktır. Motivasyon çok önemlidir. Bu durumda kişinin kendisine sigarayı bırakması için bir son gün belirlemesi etkili bir yol olabilir. Kendisine sigarayı bırakması için bir son gün belirleyen kişi bu zaman zarfında sigarayı belki yine biraz içmeye devam etse de kafasında o son günde sigarayı bırakması için bir motivasyon yaratacaktır. Tabi bu söylenenler sigarayı bırakmak konusunda kişi eğer istekliyse. Sigarayı bırakmak isteyen bir kişi için ağzını başka şeylerle meşgul etmesi de önemli bir yoldur. Bunun için sakız çiğnemesi, kuruyemiş yemesi, kraker, bisküvi gibi şeyler atıştırması etkili olabilir.

Sigara içen bayanların bir bölümü stresten dolayı da sigara içmektedir. Dolayısıyla kişideki stresi ortadan kaldıracak aktiviteler yapmak, strese yol açan etkenleri ortadan kaldırmak veya denetim altına almak da sigarayı bırakma konusunda yardımcın olacaktır. Aklınıza sigara içek geldiği zaman karnınızdaki bebeği düşünün. Onun sizin için ne kadar öneli olduğunu düşünün. Bu size ayrı bir motivasyon sağlayacaktır. Ayrıca sigarayı özellikle belli durumlarda veya zamanlarda içiyorsanız bu durumu denetim altına alın. Mesela bir diziyi seyrederken veya bir programı seyrederken özellikle sigara içiyorsanız o diziyi ya da programı bir süre izlemeyin. Başka şeyler yapın. Mesela çayla birlikte sigara içmek hoşunuz gidiyorsa bir süre çay içmeyin. Bu şekilde sigara alışkanlığından kurtulmanız daha iyi olacaktır. Ve lütfen en önemli motivasyon kaynağınız karnınızdaki bebek olsun. Onun sağlığı ve geleceği olsun. Hatta kendi kendinize sorun bebeğim mi yoksa sigara mı?

Konuyla ilgili tavsiye edilen diğer yazılar:

Gebelikte Sigara Kullanımı

Gebelikte Sigara İçmeye Son Çünkü!

Gebelikte Sigara Kullanımı Bebekte Kolik Sebebi

Yayınlanma Tarihi : 08.07.2011

14736

defa okundu

+ Yorum Yap

  • Gülbahar Kavruk - 08-07-2011 14:59:25

    Güzel bir yazı fakat sigara tiryakileri için durum çok vahim. Tiryaki bir insanı sigaradan vazgeçirmek için bence tıbbi tedaviler de gerekli.
hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim