Haberler

Makaleler

SİGARA İÇMEYE SON ÇÜNKÜ!

sigara içmeye sonHamile bayanların sigara içmesi ve sigara içmeye bebek doğduktan sonra da devam etmeleri anne için olduğu kadar bebek için de büyük bir risk teşkil etmektedir. Hatta gebelik öncesinde içilen sigaraların bile bebek üzerinde olumsuz etkileri olabilecektir.

Sigara içmenin anne için zararlarını artık hepimiz biliyoruz. En tehlikelisinden çeşitli kanser vakalarına yol açmada sigara kullanımı önemli bir etken olarak önümüzde durmaktadır. Ayrıca sigara içen bir annede kalp damar hastalıklarına yakalanma riski içmeyenlere göre çok daha fazladır.

Diğer yandan sigara kullanımı annenin cilt yapısını bozarak daha erken kırışıklıkların oluşmasına ve cildi olduğundan daha yaşlı göstermesine yol açar. Bunların yayında sigara içmek kişilerin sosyal hayatını da etkileyen bir unsurdur. Bir evde babanın sigara içmeyip sadece annenin sigara içmesi kimi zaman eşler arasında tartışmalara da yol açabilmektedir.

Kimi durumlarda sigara içen insanlar bile dışlanma riskiyle karşı karşıya kalırlar. Hele Hele sigara içen kişi bebek büyüten bir anne ise… Böyle bir durumda eleştiri okları sürekli annenin üzerinde olur.

Sigara içen bir hamile bayan veya bebek büyüten bir anne sadece kendine zarar vermekle kalmaz aynı zamanda bebek için de büyük bir risk oluşturur ve hatta bebek için hayati bir takım riskler de doğar. Öyle ki sigara içen annelerin bebeklerinde ani bebek ölümleri sendromu olarak adlandırılan durumlara bile rastlanabilmektedir.

Ayrıca gebelik döneminde sigara kullanan bir anne adayının doğacak olan bebeğinde anomali görülme riski daha fazladır. Erken doğum riski de sigara içmenin yarattığı önemli bir risktir. Bunların yanında sigara içen bir annenin bebeğinde astım gibi alerjik rahatsızlıkların görülme riski diğer bebeklere göre daha olmaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 27.12.2011

5570

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim