Haberler

Makaleler

SİGARA DIŞ GEBELİK RİSKİNİ ARTIRIYOR

sigara dış gebelik riskini artırıyorSİGARA DIŞ GEBELİK RİSKİNİ ARTIRIYOR

Sigara içen kadınlarda dış gebelik ( ektopik gebelik ) gelişme riski daha fazla.

İskoçya Edinburg Üniversitesi tarafından yağılan bir araştırmada sigara içen kadınlarda dış gebelik yalanması riskinin arttığı belirlendi. Araştırma bulgularına göre sigara içen kadınların fallop tüplerinde PROKR1 proteinin düzeyinde artış olmaktadır. Bu artış gebeliğin rahim dışında oluşma riskini yükseltiyor.

Dış gebelik her 80 gebelikten 1 tanesinde olabilen bir durum ve yumurtanın döllenmesinin rahim dışında olmasından kaynaklanmaktadır. Tedavi edilmediği takdirde iç kanamaya neden olabilir.

Dış gebeliğin erken belirtileri arasında mide bulantısı ve göğüslerde hassaslık bulunmaktadır. Diğer önemli belirtileri arasında ani oluşan ve şiddetli seyreden karın ağrıları ve vajinal kanamalar vardır. Mide bulantıları ve kusmalar, baş dönmesi, halsizlik, nabızda düşme, ciltte solgunluk, baygınlık hissi ve bayılmalar da yaşanan diğer sorunlardandır.

Araştırmayı yapan uzmanlar bu belirtilerin olması durumunda ( özellikle alp karın bölgesinde ağrıyı takiben kanama olması ) hekimle temasa geçmek gerektiğini belirtiyorlar. Çünkü dış gebeliğin ileri durumlarında annenin sağlığı için de riskler doğmakta ve bundan dolayı da gebeliğin sonlandırılması gündeme gelebilmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 21.05.2013

3139

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim