Haberler

Makaleler

SİGARA BEBEKLERDE EGZAMAYA YOL AÇAR MI?

sigara bebekte egzamaya neden olur muSİGARA BEBEKLERDE EGZAMAYA YOL AÇAR MI?

Egzama normalde 5 yaşından önce kendini gösterir.  Egzama sorunu olan bebeklerde yüz ve saç derisi kısmında kızarıklıklar, döküntüler görülebilir. Bu sorun göğüs bölgesine ve diğer uzuvlara yayılabilir. Egzama 1 yaşından sonra sıklıkla deri kıvrımlarında görülür. Daha çok avuç içinde, diz arkalarında, el ve ayak bileklerinde oluşabilir. Egzamalı ciltte kurumalar, kalın yamalar ve kimi zaman iltihaplı durumlar olabilir. Kaşıntı yaygın görünen bir sorundur ve bebekte ciddi sıkıntı yaratabilir.

Egzamada etkili olan faktörler

Genetik faktörler: Egzamanın genetik yönü bunmaktadır. Örneğin ebeveynlerinde egzama sorunu olan bebeklerde egzama riski daha fazladır. Ayrıca ebeveynlerinde astım veya alerjik reaksiyonlar görülen bebeklerde egzama riski artar. Egzama alerjik bir reaksiyon değildir fakat polen gibi çevresel alerjenler tarafından tetiklenebilir.

Diyet: Eğer bebeğinizi emziriyorsanız sizin diyetinizde alerji oluşturabilecek şeyler bebeğinizde egzamayı tetikleyebilir. Bu nedenle bebeğinizde egzama sorunu varsa diyetinizden süt ve süt ürünlerini çıkarın ve arada bir fark olup olmadığını görün. Eğer bebeğinizde egzama sorununda birkaç hafta içinde düzelmeler görülürse bebeğinizi emzirmeyi bırakana kadar bu ürünleri tüketmemeye çalışın. Örneğin inek sütü, yumurta, soya, kuruyemişler, buğday, turunçgiller anne sütü yoluyla bebeğinizde egzama sorununu tetikleyebilir.

Sigara dumanı: Sigara içme alışkanlığınız bebeğinizde egzamaya yol açmaz fakat sigara içmeniz bebeğiniz için hiç iyi bir fikir değildir. Sigara bebeğinizde cilt çatlaklarını ve döküntülerini tetikleyebilecek bir tahriş edici etkendir. Eğer bebeğinizde egzama varsa ve sigara içen insanların olduğu ortamlarda bebeğinizin egzama sorunu daha da kötüleşiyorsa sigarayı bırakmanız veya bebeğinizi sigara dumanından uzak tutmanız oldukça önemlidir. Kaldı ki egzama sorunu olsun veya olmasın bir bebeğin olduğu ortamda, bebeğin odasında asla sigara içilmemelidir ve bebekler sigara dumanının olduğu ortamlara sokulmamalıdır.

Egzamayı tetikleyen diğer etkenler: Egzama sorununu sıcak, temizlik malzemelerindeki kimyasallar, sabunlar cilt ürünleri, sıcaklık değişmeleri, stres gibi etkenler de tetikleyebilir. Bu nedenle bebeğin cildinde sert ve koku içeren ürünler kullanılmamalıdır.

Bebekteki egzama için neler yapmalı?

Bebeğe günlük olarak ılık suyla banyo yaptırmak, banyo yaptırırken çok hafif ve koku içermeyen bir sabun kullanmak, hatta sabun içermeyen bir temizleyici kullanmak faydalı olur. Banyo sonrası bebeğin cildini oldukça yumuşak bir havluyla fazla bastırmadan ve ovmadan pat pat yaparak kurutmak gerekir. Yünlü ve sert malzemelerden yapılmış kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Pamuktan yapılmış yumuşak ve doğal kumaşlar tercih edilmelidir. Ayrıca bebeğin tırnakları kısa kesilmelidir. Çünkü tırnaklarıyla cildini kaşıyarak tahriş olmasına ve enfeksiyon kapmasına yol açabilir. Örneğin bebek yatırılmadan önce bebeğin elleri pamuklu bir eldivenle kapatılabilir.

Yayınlanma Tarihi : 29.10.2013

4357

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim