Haberler

Makaleler

SEZARYENLE DOĞUM

zezaryenle doğumKural olarak, sezaryen ile doğum, normal doğum yönteminin anne ve bebek sağlığını veya hayatını tehlikeye sokacağı durumlarda tercih edilir. Bazı durumlarda ise anne adayları normal doğumdaki yaşayacağı acıyı düşünüp korkması sonucu sezaryen yöntemini tercih edebilmektedirler.

Fakat şu da bir gerçektir ki normal doğum yöntemi daha sağlıklı bir doğum yöntemi olmakla beraber, sezaryen doğum yöntemi son yıllarda  eskiye oranla daha yaygın olarak tercih edilmektedir. Bunun  böyle olmasında sezaryen yönteminin anne açısından daha acısız ve kolay geçeceği düşüncesi vardır. Sezaryen yöntemini tercih etmeden önce artılarını ve eksilerini çok iyi değerlendirmek gerekir. Tabi bu konuda hekiminizin ne söyleyeceği de çok önemlidir. Dolayısıyla karar verme süreci hekiminizi de kapsayan bir süreçtir.

Sezaryen yönteminde anne adayı olan kişi normal doğumdaki gibi doğum sürecinde aktif değildir. Yani ıkınma gibi eylemleri yapmaz daha pasif durumdadır. Zaten sezaryen karın bölümünde yapılan bir cerrahi operasyondur. Sezaryen, epidürel veya genel anestezi uygulanarak yapılır. 2 yöntem arasında daha yaygın olarak kullanılan yöntem genel anestezi uygulaması yöntemidir. Epidürel anestezinin farkı, epidürel anestezi de anne adayı uyutulmaz. Genel anestezide ise anne adayı uyutulur.  Epidürel anestezide vücudun alt tarafı uyuşturulur.

Bazı durumlarda sezaryen doktorunuz tarafından planlı olarak da önerilir ve yapılır. Bebeğiniz ters ya da yan durmuşsa, daha önce sezaryenle doğum yaptıysanız, plasenta doğum kanalının girişini tıkamışsa, bebek oldukça büyük ise ve buna benzer nedenlerden dolayı hekiminiz planlı sezaryen önerebilmektedir.

Planlı sezaryen doğum henüz başlamadan yapılan sezaryendir. Bunun için doktorunuz tarafından tarih ve saat belirlenir. Genelde planlı sezaryenler gebeliğin 40. haftası dolmadan yapılır. Aslında bebeğiniz 38. haftadan itibaren fiziksel olarak doğuma hazırdırlar. Doktorunuz yapacağı tetkik ve kontrollerde planlı sezaryene karar verebilir.

Diğere yandan aslında siz normal doğum yapmak istemekle birlikte bazı zorlayıcı nedenlerle sezaryen olma ihtimaliniz de artabilir. Bu ihtimali azaltıp normal doğum şansınızı artırmak da bazı yönlerden sizin elinizdedir. Yani bu konuda sizin yapabileceğinizin bazı şeyler de vardır. Bunları iyi bilmeniz gerekir.

Sezaryen sürecinin işleyişi: Sırtüstü yatırırsınız. Mesane bölgenize dar bir tüp sokularak ameliyatta doktoru engellememesi sağlanır. Sonra antiseptikle karnınız yıkanır. Açıkta olan karnınızın çevresine temiz örtü örtülür. Eğer doğumda uyanık kalacaksanız ameliyatı görmemeniz ve ameliyatlı bölgenize müdahale etmemeniz için omuz hizanıza bir ameliyat paravanı konur. Gerekli durumlarda kullanılması amacıyla ilaç vermek için serum takılır. Anestezi verilir. Anestezi genel veya epidürel olabilir. Anestezi etkisini gösterdikten sonra karnınızın altı kesilir. Tabi ki acı hissetmeyeceksiniz. Sonra rahminizin alt parçası kesilir. Yani sezaryen ameliyatında doktor iki tane kesi atmış oluyor. Amniyon sıvısı dışarı atılır. Kan damarlarınızın ucu yakılır. Sonra bebeğiniz el veya forsepsle dışarı alınır. Bebeğin önce başı çıkarılır. Burun ve ağzındaki sıvı boşaltılır. Göbek bağı kesilir. Bu esnada bebeğe normal doğumda yapılan işlemler uygulanır. Bebek doğar doğmaz hemen apgar testi uygulanır. Bebeğinize bu işlemler yapılırken, doktorunuz plasentayı çıkarır. Hızlı bir kontrol ve muayeneden sonra kesilen yerleriniz dikilir. Enfeksiyon riskini azaltmak için gerekli önlemler alınır. Bazen bebeğiniz doğar doğmaz bebeği kucağınıza alabilirsiniz. Bazen de bebek önce yoğun bakıma götürülür. Bu bebekte bir sorun olduğu anlamına gelmez. Genel bir uygulamadır.

Acil sezaryen süreci: Bazı durumlarda doğum eylemi normal olarak başlar fakat bazı istenmeyen durumlar da yaşanabilir. Mesela rahim ağzı istenen genişliğe ulaşmayabilir. Bu durumda acil sezaryen yapılabilir. Bebeğin kalp atışlarının düzensizliği, doğum kanalında sıkışması, kordon sıkışması gibi durumlarda da acil sezaryen yapılabilir. Buradaki amaç bebeğin ve annenin sağlığını ve hayatını tehlikeye atmamaktır.

Yayınlanma Tarihi : 20.05.2011

10241

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim