Haberler

Makaleler

SEZARYEN İLE DOĞUM SONRASI

sezaryen ile doğum sonrası

SEZARYEN İLE DOĞUM SONRASI

Sezaryen ile doğum sonrası ne olur?

1. Genelde sezaryen doğumdan kısa bir süre sonra, yarı uyuklar vaziyette odanıza nakledilirsiniz. Zaten anestezinin  etkisinde olacaksınızdır. Anestezinin etkisi kişiden kişiye ve yapılan müdahaleye göre değişebilir. Kimisi anestezinin etkisinden daha çabuk çıkar kimisi de daha geç çıkar.

2. Ağrılarınızın olması normaldir. Çünkü cerrahi bir operasyon geçirmişsinizdir. Onun için doğum sonrası ilk gün sizin için biraz ağrılı olabilir.

3. Mide bulantısı gibi durumlar da görülebilir. Tabi hastanedeyken sürekli kontrol altında tutulursunuz.

4. Yorgunluk belirtileriniz de olabilir. Onun için doğum sonrası özellikle eve döndüğünüzde iyi dinlenmeye özen göstermelisiniz. Daha sonraki günden başlayarak bu şikayetleriniz azalmaya başlar.

5. Baş dönmeleriniz olabilir.

6. Daha sonraki gün genelde bir gaz çıkaramama sorununuz olabilir. Bu sorun ameliyat sonrası görülen genel bir sorundur. Bundan dolayı karnınızda şişkinlik ve ağrı görülebilir. Bu gibi durumlarda yürümek genellikle gaz çıkarmanıza yardımcı olur. Takriben 2. gün sonunda eğer önemli bir şikayetiniz yoksa büyük ihtimalle eve gönderilirsiniz.

Sezaryen ile doğum sonrası evde ne yapmalı?

Taburcu olduktan sonra her şey bitmiş değildir. Sizin de evde bazı yapmanız ve dikkat etmeniz gereken şeyler bulunmaktadır.

1. Öncelikle doktorunuz eğer ilaç verdiyse ve bazı direktiflerde bulunduysa bunları kesinlikle aksatmadan yerine getirin.

2. Bebeğinizi emzirmeyi ihmal etmeyin.

3. Yeteri kadar dinlenmenize dikkat edin.

4. Ağır ve yorucu işler yapmaktan  sakının. Kendinizi fiziksel olarak zorlamayın.

5. Doktorunuz eğer belli bir süre yasakladıysa cinsel ilişkiye girmeyin. Bu konuda genel görüş ilk 6 hafta cinsel ilişkiden kaçınmanın uygun olacağı yönündedir.

6. Eğer doktorunuz belli bir süre dikişlerden dolayı banyo yapmamanızı söylediyse ona uyun.

7. Sezaryen sonrasında hastane odanızda bebeğinizi emzirmeyi unutmayın. Mutlaka emzirin. Bu sizin için bir sorun doğurmaz.

8. Acil bir durumda kesinlikle doktorunuzu arayın. Eğer dikişleriniz açılmaya başladıysa ve kan sızıntısı olduysa, ateşiniz 38 derecenin üzerine çıktıysa, şiddetli ağrılarınız varsa ve ilaç kullanarak geçmiyorsa, kötü kokan akıntınız varsa ve buna benzer acil durumlar yaşıyorsanız muhakkak doktorunuzu arayınız.

9. Sezaryen sonrasında ilk birkaç gün kendinizi daha iyi hissetmek için bir takım şeyler de yapabilirsiniz. Bunlardan birisi nefes alma alıştırmalarıdır. Düzenli aralıklarla derin nefesler almaya çalışın. Bu esnada biraz acı hissedebilirsiniz. Ama bu nefes alma alıştırmaları kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Akciğerlerinize temiz hava girecektir. Bu da doğum sonrası bir enfeksiyon riskini biraz azaltacaktır. Nefes alırken acınızı hafifletmek için ameliyatlı yerinize yumuşak küçük bir yastıkla destek yapın. Nefes aldıktan sonra hemen verin. Bunu birkaç kez aralıklarla tekrarlayın.

10. Sezaryen ameliyatı sonrası genelde 1 gün içinde ayağa kalkabilirsiniz. Yürüme alıştırmaları yapmak da iyi gelecektir. İlk denemenizde daha az yürürsünüz daha sonra daha uzun yürürsünüz. Yani zamanla artırırsınız. Yürürken bir hemşire de size yardım edebilir.

11. Bu arada bir süre idrar yapmakta zorlanabilirsiniz hatta idrara çıkamayabilirsiniz. Bu durumda sonda vasıtasıyla idrarınızı dışarı atabilirsiniz. Siz normale döndükten sonra sonda çıkarılır ve idrarınızı normal bir şekilde yaparsınız.

Konuyla ilgili diğer yazılar:

Sezaryen Doğum Sonrası İyileşme

Sezaryen Doğumun Olumsuz Yönleri

Sezaryen Ameliyatı Sonrası Bakım

Yayınlanma Tarihi : 20.05.2011

22605

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim