Haberler

Makaleler

SEZARYEN DOĞUM SONRASI İYİLEŞME

sezaryen doğum sonrası iyileşmeSEZARYEN DOĞUM SONRASI İYİLEŞME

Sezaryen doğum vücutta birçok travmalara neden olabilir. Bu bir cerrahi müdahaledir ve sezaryenle doğum yapan kadının çeşitli komplikasyonlar taşama riski vardır. Bundan dolayı sezaryen doğum sonrası doğru adımları atmakta fayda vardır.

Sezaryen doğum sonrası zamanında iyileşmek için aşağıdaki önerileri dikkate almak gerekir.

1. Sezaryen doğum sonrası duyulan ağrı ve acılar için ilaç alımı konusunda hekime sorulmalıdır. İyileştikçe ağrılar ve acılar da azalacaktır. Bu zaman içinde hekimin tavsiye edeceği ilaçlar ağrı ve acıları dindirecektir. Hekimin önerdiklerinin dışında asla başka ağrı ve acı dindirici ilaç kullanılmamalıdır.

2. İlk olarak kalkıp ayakta yavaşça hareket etmek ve yürümek iyi gelecektir. Hareket etmek gaz sancılarına da olumlu etki yapar. Eğer ayakta dengeyi sağlamakta zorluk yaşanıyorsa birisinden yardım istenmelidir.

3. Bol bol su içilmelidir. Sıvılar kabızlığı önleyerek boşaltım sisteminin daha iyi çalışmasına yardım eder.

4. Sezaryen ameliyatının yapıldığı vücut bölgesi düzenli olarak günlük kontrol edilmelidir. Bu olası bir enfeksiyon olup olmadığını kontrol için yapılır. Eğer enfeksiyon belirtileri varsa ( ameliyat yerinde kızarıklık, şişkinlik, akıntı, ani ağrı ve acı v.b. ) hekimi bilgilendirmek gerekir.

5. Sık sık dinlenmeye özen göstermelidir. Ailedeki diğer kişilerden ev işlerinde ve varsa diğer çocukların bakımı konusunda yardım istenmelidir. Bol bol dinlenmek daha çabuk iyileşmeye imkan sağlayacaktır.

6. Psikolojik olarak kendini iyi hissetmek sezaryen sonrası çabuk iyileşmeye yardımcı olacaktır. Çünkü kimi kadınlar vajinal doğum yapmadıkları veya yapamadıkları için doğum sonrasında depresyon belirtileri gösterebilirler.  Eğer depresyon belirtileri varsa insanlarla duygularını paylaşmak oldukça rahatlatıcı olur. Ayrıca depresyon konusunda profesyonel destek almak da gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 11.10.2012

7423

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim