Haberler

Makaleler

SEZARYEN AMELİYATI SONRASI BAKIM

sezaryen ameliyatı sonrası bakımSEZARYEN AMELİYATI SONRASI BAKIM

Sezaryen ameliyatı sonrası ilk 24 saat yakın takipte olunur. Anne hastanede 3 gün kadar kalabilir. Hastaneden çıkmadan önce de evde ne gibi bir bakım yapılması gerektiği, nelere dikkat edileceği hekim tarafından belirtilecektir.

Sezaryen ameliyatı sonrası ilk zamanlar ağrı ve acı hissedilir. Fakat bunlar zaman geçtikçe azalacak ve iyileşecektir.

Sezaryen ameliyatı sonrası karın bölgesinde gerginlik hissi, kaşıntı gibi hisler oluşabilir. Bunlar da iyileştikçe azalacaktır. Ameliyat yerinde bir süre daha devam eden uyuşma hissi olabilir.

Sezaryen ameliyatı sonrası bakım nasıl olmalıdır?

1. Gün içinde dinlenmeye dikkat etmeli ve yeterince uyku uyumalıdır. Bu iki husus daha çabuk iyileşmeye imkan sağlayacaktır.

2. Ağır ve zorlayıcı aktivitelerden uzak durulmalıdır. Bisiklet sürme, ağırlık kaldırma, koşma, aerobik hareketler ilk 6 hafta için veya hekim belirtene kadar yapılmamalıdır.

3. Mümkünse her gün az da olsa yürümeye çalışmalıdır. Yürümek tahmine edilenden daha çok sürede iyileşmeye yardımcı olur. Yürümek kan akımını hızlandırır ve kabızlığı, kan pıhtılaşmasını ve zatürryeyi önlemeye yardımcı olur. Her gün yürüyüş süresini bir miktar artırmakta da fayda vardır.

4. Hekim belirtene kadar ağır şeyler kaldırılmamalıdır.

5. Öksürürken veya derin nefes alırken kesik yerlerine yastık koyulmalıdır. Bu destek görevi görerek ağrıyı azaltacaktır.

6. Sezaryen ameliyatı sonrası bir miktar vajinal kanama olabilir. Hijyenik bir ped kullanılmalıdır. Hekim söyleyene kadar bir tampon kullanılmamalıdır.

7. Ağrıları dindirmek için ağrı kesici almak konusunda hekime danışmak gerekir. Çünkü alınan ilaç emzirme yoluyla bebeği etkileyebilir. Bu konuda hekimin tavsiyelerini dikkate almak gerekir.

8. Sezaryen ameliyatının iyileşmesi normal doğuma göre daha uzun bir süreyi kapsar. Bu süreçte yeni annelerin en çok ihtiyacı olacak konulardan birisi başkalarının yardımıdır. Çünkü sezaryen ameliyatının olduğu ilk zamanlar ev işleriyle uğraşılmamalı ve bir şey kaldırılmamalıdır. Yere eğilirken de dizleri bükerek eğilmek en doğru olanıdır. Beli bükerek eğilmek ameliyat yerlerini zorlayabilir.

9. Sezaryen ameliyatı sonrası cinsel ilişki için 1 ay kadar beklemek gerekir. Cinsel ilişki için yaraların iyileşmesi ve normale dönmesi beklenir.

10. Sezaryen ameliyatı sonrası egzersiz için hekimin vereceği takvime ve tavsiyelerine uyulmalıdır. Ayrıca egzersize başlarken de egzersiz programı ilk zamanlar çok ağır olmamalı ve yavaş olmalıdır. Kısa sürede eski vücut yapısına kavuşmayı beklememelidir. Eski vücut yapısına kavuşmak birkaç ayı bulabilir.

11. Ameliyat yerinin enfekte olmaması için gerekli dikkat gösterilmelidir. Eğer ameliyat yerinde kızarıklık, şişkinlik, akıntı varsa enfekte olmuştur. Böyle belirtiler oluşursa hekime görünmek gerekir.

Sezaryen ameliyatı sonrası diyet

Sezaryen ameliyatı sonrası eğer mide sorunları varsa yumuşak ve düşük yağlı besinler tercih edilmelidir.

Hekim aksini belirtmedikçe bol sıvı içilmelidir.

Sezaryen ameliyatı sonrası bağırsak hareketlerinde düzensizlik olabilir. Bu yaygın bir durumdur. Kabızlıktan kaçınmak için lif desteği almak faydalı olabilir. Eğer kabızlık sorunu devam ediyorsa hekime danışmak gerekir.

Sezaryen doğum sonrası acil servise gidilmesi gereken durumlar

Bilinç kaybı yaşanması

Şiddetli bir solunum sorunu olması

Ani bir göğüs ağrısı, nefes darlığı, kanlı öksürük

Karın bölgesinde şiddetli bir ağrı

Sezaryen doğum sonrası hangi durumlarda hekimi aramalı?

1 ya da daha fazla pedin ıslanmasına neden olan ve devam eden parlak kırmızı vajinal kanama olması

Doğumdan 4 gün sonra da parlak kırmızı renkli vajinal kanmanın artarak devam etmesi

Kötü kokan vajinal boşalma

Enfeksiyon belirtilerinin olması ( artan ağrı, şişkinlik, kızarıklık, sıcaklık, irin akıntısı, ateş )

Yayınlanma Tarihi : 24.09.2012

31252

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim