Haberler

Makaleler

SEVİMLİ ÇİKİLOPLAR

Sitemizin genel yayın yönetmenine “Tamam. Bitmek üzere bugün teslim ederim yazımı” dediğimde bayramdı. Aradan haftalar geçti hatta  öncesini de sayarsak aylar.. Hayat; yoğun, yorucu, telaşlarla geçip gidiyor işte. Hele ki son dönemde millet olarak yaşadığımız felaketleri hiç söylemeyeceğim bile..

Yoğunluk demişken en şanlısından yoğun bir gün geçirdim bugün ve her işimde sizi, siz sevgili ev hanımlarını sevgiyle  ve hürmetle andım içimden bir kere daha.. Ben, gerçek bir ev kadınıydım bugün.

Kahvaltıdan sonra aldığım vitamin bünyeye hızlı yayıldı tabii giriştim temizlik ve  mutfak işlerine akşam misafiri bile ağırladım.. “ Ev” dediğin şey bir sistem adeta ne işi bitiyor ne gücü. Elini üstünden çektiğin anda dağılıyor gidiyor.. Ayrıcı ev işi nankör diye eklemeden de geçemeyeceğim.. Akşam arkadaşlarım gittikten sonra gündüz yaptığım işlerin hallicesini tekrar yaptım. ” Yaptın, bir şey tam yap” dedim kendime.

En son çocukken annemle beraber yaptığımız sevimli çikilioplardan yaptım misafirlerim için. Siz değerli annelerimizin de ilgisini çekebileceğini düşündüğüm sevimli çikilopların hazırlanışı oldukça pratik. Çocuklarınızla beraber yapıp onlarla hem vakit geçirmiş hem de el becerilerine de katkıda bulunmuş olursunuz diye düşünüyorum.

Çikiloplar için ihtiyacımız olanlar; çikilop

1 su bardağı süt

1,5 yemek kaşığı margarin

1 yemek kaşığı toz şeker

1 paket bisküvi

½ bardak çekilmiş fındık

½ paket Hindistan cevizi

Efendim şöyle ki; Sütü, yağı ve şekeri küçük bir tencerede karıştırıyoruz. Bisküvileri küçük parçalar halinde bir kabın içinde kırıyoruz, çekilmiş fındığı ve süt yağ karışımını da kaba dahil ettikten sonra karıştırıyoruz.  Çikiloplara şeklini vermek için küçük parçalar şeklinde kopararak avucumuzun içinde yuvarlıyoruz. Tatlımızın son aşamasında üzerine Hindistan cevizi serptikten sonra hafif katılaşması için buzlukta bekletiyoruz.

Ben denedim, yedim, yedirdim çok beğenildi sizlere de tavsiye ederim.

Afiyet olsun.

“Gerçek bir ev kadınıydım bugün” diye yazımın başında söylemiştim size. Şimdi, yarın gerçek bir iş kadını gibi görünmem için hazırlanmam gerekiyor. İzninizle. ”En yakın zamanda görüşmek üzere” diyeceğim, güleceksiniz. Beni biliyorsunuz işte…  Sevgiyle, sağlıkla, hoşgörüyle kalın..

Denizhan Karaal
denizhankaraal2@hotmail.com

Yayınlanma Tarihi : 21.11.2011

3505

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim