Haberler

Makaleler

SAĞLIKLI BESLENME BEBEKLERİN ZEKASINI OLUMLU ETKİLİYOR

sağlıklı beslenme bebeklerin zekasını olumlu etkiliyorSağlıklı beslenen bebekler ve çocukların zeka seviyesi daha yüksek.

Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre bebeklik ve küçük çocukluk döneminde sağlıklı beslenenlerin 8 yaşına geldiklerinde zeka düzeylerinin sağlıksız beslenenlere göre daha yüksek olduğu belirlendi.

Söz konusu araştırma Avustralya Adelaide Üniversitesi uzmanlarınca yapıldı.

Sağlıklı beslenme özellikle bebeklerin ilk 2 yılı boyunca beyin gelişimleri için önemli bir besin desteği sağlıyor ve beyin gelişimine önemli katkı sağlıyor.

Her ne kadar çocukların zeka düzeyleri arasında önemli farklar olmasa da ilk 2 yıl boyunca çocuğun sağlıklı bir diyetle büyümesi zeka düzeyini olumlu yönde etkiliyor.

Bilim insanları araştırmada çocukları 6 aylıkken, 15 ayıkken ve 2 yaşına geldiklerinde beslenme düzenlerini incelediler.

Uzmanlar genelde sağlıklı bir diyet uygulanan, özelikle ilk 6 ay boyunca sadece anne sütüyle beslenen çocukların 8 yaşına geldiklerinde daha zeki olduklarını saptadılar.

Bebeklerin katı besinleri almaya başlamalarıyla birlikte sağlıklı beslenmeleri ve sağlıklı besinler tüketmeleri sağlıklı bir çocuk olarak yetişmesi için kritik bir konu. Tabi araştırma bulgularına göre bu tür bir beslenme bebeğin zeka düzeyini de olumlu etkileyerek daha zeki bir çocuk olarak yetişmesine katkı yapıyor.

Tabi araştırmayı yapan bilim insanları çocukların zekasını etkileyen diğer faktörlerin de ayrı değerlendirilmesi ve bunların da dikkate alınması gerektiğini belirtiyorlar. Bu araştırma sadece sağlıklı beslenmenin ve doğru besinleri tüketmenin çocukların zekasını olumlu etkilediğini vurgulamaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 08.07.2013

5118

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim