Haberler

Makaleler

SAĞLIKLI BEBEK GELİŞİMİ İÇİN

SAĞLIKLI BEBEK GELİŞİMİ İÇİN

 

Bebeklerin sağlıklı gelişimi onun fiziksel, ruhsal, sosyal açıdan daha iyi bir durumda olması için gereklidir. Bir ebeveyn olarak bebeğinizin sağlılık gelişimi için bazı temel önemli hususları yerine getirmeniz gerekir:

 

1. Bebeğiniz için yapacağınız en önemli şeylerden belki de iki onu düzenli olarak emzirmektir. Emzirme bebekler için önemli faydalar sağlamaktadır. Bebeğinizi doğum sonrasında en az 6 ay süreyle emzirmeye çalışın. Çünkü anne sütü antikorlar içermektedir ve bu antikorlar bebeğinizi hastalıklardan korumaya yardımcı olur. Çünkü bağışıklık sistemi gelişir.

 

2. Bebeğinizi en az ilk 6 ay süreyle mutlaka anne sütüyle ve mümkünse emzirerek besleyin. Çünkü anne sütünün içeriği bebeklerin ihtiyaç durduğu besin öğelerini içermektedir. İlk 6 ay bebekler için sadece anne sütü yeterli olacaktır. Bebeğinizi 6. aydan sonra diğer ek besinlerle tanıştırmaya başladıktan sonra bebeğinizi aynı zamanda anne sütüyle beslemeye devam edin. Bunu ilk 1 yıla kadar devam ettirin. Hatta Dünya Sağlık Örgütü 2 yaşına kadar emzirmeyi tavsiye etmektedir.

 

3. Bebeklerin sağlıklı gelişimi için bebeğin yanında asla sigara içilmemelidir. Bebeğinizi sigara dumanından uzak tutun ve yanında sigara içilmesine izin vermeyin. Sigara bebeğinizde astım gibi alerjik hastalıkların oluşmasına neden olabileceği gibi ani bebek ölümleri sendromu riskinin artmasına neden olur.

 

4. Bebeğinizin aşılarını zamanında yaptırın. Bebeğinizin hekimiyle de görüşerek aşı zanlarını öğrenin ve bu zamanları aksatmayın. Aşılar bebeğinizin sağlıklı gelişimi ve bağışıklık sistemi için gereklidir.

 

5. Bebeğinizin sağlık kontrollerini aksatmayın. Düzenli ve planlı bir şekilde hekim kontrollerini yaptırın.

 

6. Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için onun psikolojik ve duygusal ihtiyaçlarına cevap verin. Ona dokunun, gülümseyin, göz kontağı kurun, onunla konuşun, sevginizi ve ilginizi eksik etmeyin, güvenli ve huzurlu bir ortam oluşturun.

Yayınlanma Tarihi : 11.10.2015

3347

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim