Haberler

Makaleler

SAĞLIĞINIZI PROBİYOTİKLERLE GELİŞTİRİN

sağlığınızı probiyotiklerle geliştirinSAĞLIĞINIZI PROBİYOTİKLERLE GELİŞTİRİN

 

Bağırsaklarınızda yaşayan bakteriler içinde iyi bakterilerin de olduğunu biliyor muydunuz? Evet Probiyotik olarak bilinen canlı mikroorganizmalar bağırsaklarda yaşayan iyi bakterilerdir. Probiyotikler sindirim sisteminin daha iyi çalışması yanında diğer vücut fonksiyonlarının da daha iyi işlev görmesinde oldukça faydalıdır. Son zamanlarda oldukça popüler hale gelen probiyotikler aslında herkes için faydalıdır. Fakat kadın sağlığı için de özellikle önemli faydaları bulunmaktadır. İşte probiyotklerin kadınlar için faydaları:

 

Probiyotikler vajinal enfeksiyonları önlemektedir

 

Vajinada oluşabilecek bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarına karşı probiyotikler koruma sağlamaktadır. Vajinal mantar enfeksiyonları vajinadaki Candida mantarının aşırı büyümesi sonucu oluşur. Yapılan araştırmalar göre vajinal mantar enfeksiyonlarında günlük olarak probiyotik desteği almanın veya probiyotik besinlerin tüketilmesinin önemli bir koruma sağladığını ortaya koymaktadır.

 

Aynı şekilde bakteriyel enfeksiyonlar da vajinada normalden fazla bakteri üremesi sonucu oluşur. Yine probiyotikler vajinadaki bu bakteriyel enfeksiyonun önlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Hatta bir antibiyotikle birlikte kullanıldığında da tedaviye yardımcı olmaktadır.

 

Prtobiyotikler idrar yolu enfeksiyonlarından korur

 

Kadınlar erkeklere göre idrar yolu enfeksiyonlarına daha yatkındır. Bunun nedeni de yine idrar yollarındaki sağlıksız bakterilerin fazla üremesidir. Yağılan araştırmalarda Lactobacillus probiyotik desteğinin kadınlarda idrar yolu enfeksiyonunu azalttığı görülmüştür.

 

Hassas bağırsak sendromu

 

Aynı idrar yolu enfeksiyonlarında olduğu gibi kadınlar maalesef hassas bağırsak sendromu denilen duruma daha yatkındır. Hassas bağırsak sendromunun nedeni aslında uzmanlar tarafından tam olarak anlaşılamamıştır. Fakat yapılan bazı çalışmalara göre probiyotikler hassas bağırsa sendromunun belirtilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

 

Hamilelikte probiyotikler

 

Şu ana kadar yağılan bilimsel araştırmalara göre hamilelikte probiyotik kullanımının erken doğum riskini azatlığına dair bulgular elde edilmiştir. Ayrıca hamilelikte probiyotik alınması bebek doğduktan sonra bebekte egzama gibi alerjilerin riskini azalttığına dair bulgulara da ulaşılmıştır. Vajinadaki bir enfeksiyonel durumun eren doğum sancılarını tetiklediğine ve bunun da erken doğuma yo açığına dair bulgulara ulaşılmıştır. Probiyotikler ise vajinadaki bu zararlı bakterilere karşı koruma sağlayarak erken doğum riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

 

Probiyotik besinler ve probiyotik destekleri

 

Preobiyotikleri destek olarak alabileceğiniz gibi besinler yoluyla da alabilirsiniz. Bazı besinler probyotikler yönünden oldukça zengindir ve bunlar probiyotik besinler olarak adlandırılır. Özelikle yoğurt, kefir ve diğer fermente yoğurt ürünleri ( miso ve tempeh ) probiyotik besin olarak bilinir. Beyaz lahana turşusu da probiyotik besin olarak bilinir.

 

Uzmanlar genelde probiyotik besinleri desteklere göre daha çok tavsiye etmektedir. Probiyotik desteği kullanmak istiyorsanız bunu hekiminize danışmalısınız. Hekiminiz sizin kişisel durumunuza göre bir probiyotik desteği önerebilir. Hamilelelerin ise probiyotik desteği kullanmadan veya almadan önce hekime danışmaları özellikle önerilmektedir.

 

Probiyotik besinlerin etkisini artırmak için buna ek olarak prebiyotik olarak adlandırılan bal, muz ve tam tahıllar da tüketmeniz önerilmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 18.04.2016

2433

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim