Haberler

Makaleler

RSV HASTALIĞI ( Respiratuar Sinsiyal Virüs ), BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

rsv hastalığıRSV HASTALIĞI, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

 

RSV yani Respiratuar Sinsiyal Virüs hastalığı yaygın bir çocukluk dönemi hastalığıdır. Genelde soğuk algınlığı gibi başlar ve bazı vakalarda daha ciddi bir duruma yol açabilir. RSV genelde çocuklarda evde tedavi edilebilirken, küçük bebeklerde hastanede tedavi gerekebilir.

 

RSV (Respiratuar Sinsiyal Virüs ) belirtileri

 

RSV belirtilerinde genelde düşük dereceli ateş, burun akıntısı ve öksürük oluşur. Bazı durumlarda hastalık hırıltı ve nefes darlığı gibi belirtiler de ortaya çıkarabilir. Bebeklerde sinirlilik ve huzursuzluk hali ve beslenmeye karşı ilgisizlik görülebilir. RSV hastalığına ayrıca bir kulak enfeksiyonu da eşlik edebilir.

 

ABD’ de yayınlanan istatistiklere göre 2 yaşından önceki çocukların neredeyse tamamında RSV görülmektedir. Fakat RSV çocukların çoğunda herhangi bir komplikasyon olmadan iyileşir.

 

RSV tedavisi

 

Ciddi düzeydeki RSV vakalarında hastanede tedavi istenebilir. Hastane bakımında çocuğun solunum yollarını açmak için intavenöz sıvılar ve bronkodilatatörler kullanılabilir. Evde bakılan bebeklere ise sıklıkla sıvı verilir. Bir vaporizer kullanmak da çocuğun daha kolay solunum yapmasına yardımcı olabilir.

 

Bazı bebeklerde RSV sorunundan dolayı daha ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Bu ciddi sorular daha çok prematüre bebeklerde oluşabilir. Akciğer hastalığı kalp hastalığı ve bağışıklık sistemi zayıf olanlarda RSV komplikasyonları daha yaygındır.

 

RSV sorunu çocukta zatürre ve bronşit gelişmesine de neden olabilir. Bu sorunlar daha ciddi bir tıbbi tedavi gerektirir. Çünkü özellikle 6 aylıktan daha küçük bebeklerde özellikle tehlikelidir.

 

RSV normalde 5 – 7 gün arasında geçer.

Yayınlanma Tarihi : 09.04.2014

4350

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim