Haberler

Makaleler

ROSEOLA ( ALTINCI HASTALIK ) ÇOCUKLARDA BULAŞICI MI?

çocuklarda roseola bulaşıcı mıROSEOLA ( ALTINCI HASTALIK ) ÇOCUKLARDA BULAŞICI MI?

 

Roseola ( altıncı hastalık ) döküntülü bir hastalık ve çeşitli virüslerden dolayı oluşuyor. Roseola ( altıncı hastalık ) en yaygın olarak 3 aylık – 3 yaş arasındaki çocuklarda görülmektedir. Roseola genelde hafif şekilse seyreder.

 

Roseola solunum yoluyla bulaşır ve küçük çocuklar arasında kolayca yayılabilir. Roseola çocukta ilk olarak ateş belirtisiyle başlar.

 

Roseola ( altıncı hastalık ) tükürük veya solunum yoluyla bulaşır. Çocuk roseola virüsünü kaptığı zaman öksürük veya hapşırma yoluyla bunu diğer çocuklara bulaştırabilir. Enfekte olmuş çocuğun ellerlinizi sıklıkla yıkaması gerekir.

 

Evdeki bütün aile üyelerinin, özellikle çocuğun bakımıyla doğrudan ilgili kişilerin de ellerinizi sıklıkla yıkması hastalığın bulaşmasını önlemede faydalıdır.

 

Çocukta özellikle ateş varsa mümkün olduğunca onu evde tutmak, okula bir süre göndermemek ve diğer insanlardan uzak tutmak hastalığın bulaşmasını önlemek için iyi bir önlemdir. Özellikle döküntüler başladıysa, döküntüler bitene kadar çocuğu diğer insanlardan uzak tutmak iyi bir fikirdir. Roseola virüsü kapmış olan çocuğu hamile kadınlardan uzak tutmak gerekir.

 

Roseola virüsünü kapan ve roseola hastalığına yakalanan çocuklarda bir kere bu hastalığa yakalandıktan sonra, çocukta bu hastalığa karşı yaşam boyu bağışıklık gelişebilir.

Yayınlanma Tarihi : 27.10.2014

4301

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim