Haberler

Makaleler

RİSKLİ VE ZOR GEBELİKLER

riskli ve zor gebelikler

Riskli gebelik nedir?

 

Çoğu kadın gebelik dönemini normal atlatsa da bu bazı gebe kadınlar için böyle değildir. Bazıları bir takım risk faktörleri taşırlar ve bunlar riskli gebelik olarak adlandırılır. Dolayısıyla gebelikleri diğerlerine göre daha zor geçer. Bu durum doğal olarak anne adayını ve normal yaşamını etkileyecektir.

 

Riskli gebelik kadınların günlük yaşamını nasıl etkiler?

 

Riskli gebelik yaşayan anne adaylarının öncelikle bir takım hareketleri kısıtlanacaktır. Normal gebelik yaşayan kadınların yaptığı bazı şeyleri yapamayabilecektir. Bu da haliyle kızgınlık duygusu yaşamasına neden olabilir. Diğer yandan acaba bebeğime ve bana bir şey olacak mı diye korku hissine kapılması da olabilir.

 

Risikli ve zor gebelikten dolayı daha dikkatli olması gereken anne ve baba bunun sıkıntısını ve baskısını üzerlerinde hissederler. Bu baskı kendilerinde bir suçluluk duygusunun oluşmasına da neden olabilir.   Acaba böyle riskli bir gebelik için hangi hataları yaptık? Neden böyle oldu? diye suçluluk ve yetersizlik duygusu hissedebilirler.


Riskli gebeliğin getirdiği ek olarak bazı parasal yükler de olabilir. Çünkü sürekli doktor kontrolü altında bir dönem geçirilecektir. Bu da parasal yönden maliyetlerin artmasına neden olacaktır. Onun için her türlü ihtimali düşünerek gebelik öncesinde veya gebelik döneminde çiftlerin kendilerini parasal yönden planlamaları gerekir. Buradaki en önemli etmen ise tasarruf yapmaktır. Bu şekilde hem gebelik dönemini hem de doğum sonrasını maddi olarak daha rahat geçirebilirler.

 

Riskli gebelikten dolayı çiftlerin birbirlerine olan destekleri son derece önemli hale gelecektir. Çünkü bu dönemde birçok aktiviteleri sınırlanacaktır. Bu hem annenin hem de babanın normal hayatını haliyle değiştirecektir. Bundan dolayı çiftler arasında bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. İşte asıl önemli olan bu gibi dönemlerde birbirlerine destek olmaları ve sevgi ve saygı çerçevesinde bu dönemi rahat atlatabilmektir. Baba bu dönemde annenin en büyük destekçisi olacaktır. Tabi anne de babanın bu dönemde yaptığı fedakarlıkları düşünerek, onun kendisi için ne kadar önemli olduğunu babaya hissettirmelidir.

 

Riskli gebelik evdeki diğer çocukları nasıl etkiler?

 

Riskli ve zor gebeliklerden anne ve baba kadar evdeki diğer çocuklar da etkilenebilir. Çocuklar sürekli kaygı içinde olacaktır. Acaba annemize bir şey olacak mı diye sürekli endişeli olacaklardır. Diğer yandan annenin durumundan dolayı kendilerini bir kenara itilmiş de hissedebilirler. Bazı durumlarda çocuklar annelerinin bu durumunun karnındaki bebekten kaynaklandığını düşünüp, bebeğe karşı olumsuz bir duygu da geliştirebilirler. Bunlar hiç olmayacak şeyler değildir. Dolayısıyla bu dönemde aile hep birlikte birbirine kenetlenmeli ve birbirlerini sahiplenmelidirler. Evdeki diğer çocuğa veya çocuklara bu durumun nedeni uygun bir şekilde anlatıp onun daq desteği sağlanmalı ve endişeleri giderilmelidir.

 

Bu dönemde anne adayı doktor kontrollerini hiç aksatmamalı ve doktorunun önerdiği reçeteye aynen uymalıdır. Durumundaki iyileşme ve bozulmaları sürekli doktoruyla paylaşmalı ve onu kendisine daha iyi yardımcı olması için elinden geleni yapmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 20.05.2011

4210

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim