Haberler

Makaleler

REYE SENDROMU, NEDENLERİ, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

REYE SENDROMUREYE SENDROMU, NEDENLERİ, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Reye sendromu nedir?

Reye sendromu çocuklarda nadir olarak görülen bir hastalıktır. Çocuktaki virüsal bir enfeksiyondan ( girp, soğuk algınlığı, suçiçeği ) dolayı gelişebilir. Her ne kadar hastalığın nedeni bilinmese de bazı çalışmalarda virüsal bir enfeksiyondan dolayı aspirin alan çocuklarda reye sendromunun daha yaygın olduğu tespit edilmiştir.

Bu yüzden aspirin üreticileri de ürünlerinde suçiçeği, grip gibi hastalıklardan dolayı çocuklara aspirin verilmemesini belirtmektedirler. Bebekteki veya çocuktaki herhangi bir hastalığa karşı asla aspirin verilmemelidir.

Reye sendromu herhangi bir yaşta gelişebildiği gibi genelde 4 – 12 yaş arası çocuklarda görülür. Yılın herhangi bir zamanında oluşabilse de genelde ocak, şubat ve mart aylarında yani grip mevsiminde görülür.

Reye sendromu vücuttaki, bütün organları etkileyebilmektedir. Fakat daha çok karaciğer ve beyne zarar verebilir. Hastalığın bir an evvel tedavisi gerekir. Aksi halde karaciğer yetmezliği, beyin zararı ve hatta ölüme neden olabilir.

Reye sendromunun belirtileri nelerdir?

Reye sendromunun belirtileri virüsal bir hastalık süresince görülebilir. Fakat yaygın olarak 1 – 2 hafta sonra ortaya çıkar.

Reye sendromu olan bir bebekte ateş görülebilir de görülmeyebilir de. Diğer belirtiler sıklıkla evreler halinde gelişir.

Çocuklarda ilk belirtisi genelde sürekli kusmadır. Fakat bebekte kusma yerine ishal olabilir. Diğer belirtiler ise düzensiz solunum, ilgisizlik, uyuşukluk, kalp atışlarında hızlanma ve letarjidir.

Hastalık ilerledikçe beyni de etkiler ve bebek tedirgin ve hiperaktif olabilir. Hatta koma hali gelişebilir. Eğer hastalık bir an evvel tedavi edilmezse ölüm vakalarına da rastlanabilir.

Eğer reye sendromunda hastane tedavisi gerekir. Bu yüzende belirtiler varsa hemen hekime görünmelidir.

Bebeğinizi reye sendromundan nasıl koruyabilirsiniz?

Bebeğe aspirin vermemek en iyi korumadır. Hastalığın nedeni bilinmemektedir. Fakat yapılan araştırmalarda virüsal bir hastalıkta bebeğe aspirin vermenin reye sendromu ihtimalini artırdığı görülmüştür. Bu yüzden her halükarda bebeğinize aspirin vermemek en iyi koruma olacaktır.

Reye sendromu bulaşıcı olmadığı için bir başkasından bebeğinize bulaşması konusunda endişe etmenize gerek yoktur.

Ayrıca bebeğinizi korumak için şu önlemleri de alabilirsiniz:

1. Çocuğunuzun yaşı ilerlese de hekime danışmadan aspirin vermeyin. Ağrıyı veya acıyı dindirmek için hekimin önereceği tavsiyeyi dikkate alın. Eğer bebeğiniz 3 aylıktan daha küçükse hekim tavsiye etmeden ilaç vermeyiniz.

2. Eğer emziren bir anneyseniz aspirin içeren herhangi bir ilaç almayın. Çünkü ilaç anne sütü vasıtasıyla bebeğinize geçebilir.

3. Birçok otc ürünü aspirin içerebilir. Bu konuda ürünlerin etiketlerini iyi inceleyin. Ürün etiketinde aspirin yerine salisilat, asetilsalisilat, asetilsalisilik asit, salisil, fenil salisilat gibi terimler de yazıyor olabilir. Bunlara dikkat edin. Bu terimlerin içerdiği ürünlerden uzak durun.

Yayınlanma Tarihi : 07.01.2013

8770

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim