Haberler

Makaleler

PREMATÜRE DOĞUM TEKRARLANIR MI?

prematüre doğum tekrarlanırmıPREMATÜRE DOĞUM TEKRARLANIR MI?

Daha önce prematüre doğum yapan kadınlarda, eğer ilk prematüre doğuma yol açan nedenler tekrar ortaya çıkarsa prematüre doğumun tekrarlanma ihtimali bulunmaktadır.

Prematüre doğuma yol açan kimi sebepler kadının kendisiyle ilgili olan sebeplerdir. Bu sebepler sigara içme, çok fazla alkol alımı, ilaç kullanımı, sağlıksız ve yetersiz beslenme, yeterli kiloyu alamama, geç yaşta gebelik, 17 yaşından daha genç yaşta gebelik gibi nedenlerdir. Bu nedenleri kontrol altına alma veya değiştirip değiştirmeme kadının kendi elindedir.

Ayrıca gebelikte geçirilen enfeksiyonel durumlar, rahimdeki yapısal sorunlar, diyabet, kalp, böbrek ve yüksek tansiyon gibi hastalıklar, stres, daha önce düşük vakası yaşanması, servikal enfeksiyonlar, aşırı hareketlilik gibi faktörler de prematüre doğumun nedenleri olabilir.

Prematüre doğumun tekrarlanmaması için ne yapmak gerekir?

Daha önceki prematüre doğuma yol açan etkenin iyi bilinmesi gerekir. Eğer yukarıda belirtilen etken veya etkenler ilk prematüre doğuma yol açtıysa bu etkenlerden uzak durmak veya hekim kontrolünde gerekli önlemleri almak gerekir.

Kimi zaman prematüre doğum gebelikte cinsel ilişkiden de kaynaklanabilir. Bu durumda bir sonraki gebelikte cinsel ilişki konusunda dikkatli olunmalı veya cinsel ilişkiden kaçınmalıdır.

Stresten mümkün olduğunca uzak durmalıdır. Sigara, alkolden ve aşırı hareketlilikten mutlaka kaçınmak gerekir.

Sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptırmalı ve bir hastalık durumunda zaman geçirmeden hekime görünmelidir. Özellikle enfeksiyonel hastalıklarda bu çok önemlidir. Ayrıca enfeksiyonel bir hastalığa karşı da gerekli koruma önlemlerini almak gerekir.

Daha önce prematüre doğum yapan kadınların gebe kalmadan önce hekime danışmaları çok faydalı olacaktır. Böylelikle prematüre doğum için risk faktörleri iyi bir şekilde değerlendirilir ve prematüre doğuma yol açabilecek bir faktör varsa şimdiden gerekli tedavi yaptırılır ve önlemler alınır.

Bir sonraki gebelikte prematüre doğum riskini azaltmak için hekimin tavsiyelerine uyumak çok önemlidir.

Yayınlanma Tarihi : 04.07.2012

4172

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim