Haberler

Makaleler

PREMATÜRE BEBEKLERİN RUH SAĞLIĞI

prematüre bebeklerin ruh sağlığı

PREMATÜRE BEBEKLERİN RUH SAĞLIĞI


Prematüre bebeklerin çeşitli fiziksel sorunlar yaşadıkları bilinmektedir. Bir bebeğin prematüre doğması onun vücut sistemlerinin henüz tam olarak oluşmadığını da gösterir. Yani bir prematüre bebek, normal zamanında doğan bir bebek gibi performans gösteremez. Prematüre bebeklerin ruh sağlığı da zaman içinde olumsuz etkilenebilir.

 

Bu bebeklerin henüz beyin gelişimleri tam değildir. Solunumları henüz tam değildir. Akciğerleri, karaciğerleri tam istenildiği gibi çalışmamaktadır. Görme duyusu tam anlamıyla işlememektedir. Daha birçok sorunları olabilmektedir. Dolayısıyla bu tür bebekler uygun tıbbi imkanların oluşturulduğu ortamlarda yaşatılmaya çalışılmaktadır. Genelde uygun bir ortam yaratıldığı zaman bebekler normal gelişimlerine devam edebilmektedirler.


Prematüre doğum bebeğin ruh sağlığını ve beyin gelişimini nasıl etkiler?

 

1. Prematüre bebekler uygun ortam yaratıldığında normal gelişimlerine genelde devam etseler de zaman zaman bu tam anlamıyla mümkün olmamaktadır. Bebekte bir takım semptomlar oluşabilmekte ve gelişim sorunları yaşayabilmektedir. Vücutta çeşitli hasarlar bırakabilmektedir. Bunlardan biri de beyinde oluşabilecek hasarlardır. Bu beyinde oluşabilecek hasarlar bebekte psikolojik ve psikiyatrik bir takım belirtilerle kendisini gösterebilmektedir. Bunlardan biri de bebeğin hareket sistemiyle ilgilidir. Bebeğin hareketleriyle, refleksleriyle ilgili sorunlar olabilmektedir.

 

2. Yapılan araştırmalar bu tür bebeklerin ilerde normal doğum yapan bebeklere göre daha çekingen, daha silik, sosyal ilişkileri daha zayıf bireyler olabileceğini göstermektedir. İlerleyen dönemlerde aşırı hareketlilik gibi durumlar da ortaya çıkabilmektedir.

 

3. Prematüre bebeklerin ruh sağlığında ve psikolojik yapısında, anne ve babanın tutumları da etkili olabilmektedir. Anne ve babanın bebeğe karşı, prematüre doğumdan dolayı bir hayal kırıklığı duygusu geliştirme riski de olabilir. Bu hayal kırıklığından dolayı bebeği tam olarak benimsememe gibi bir tutum takınabilirler. Bu tutum bebekte psikolojik büyük sorunlar doğuracaktır. Bu durumdaki bebeklerin tabii ki gelişimleri de olumsuz etkilenecektir. Bu tür bebekler ilerde bir takım güven eksiliği duyguları yaşayabilecek, çevresine kuşkuyla bakabilecektir.

 

3. Diğer taraftan bu durumun tam tersi de mümkündür. Prematüre bebekler karşı anne ve babalar aşırı hassas ve korumacı da olabilirler. Bu ilk zamanlar için belki olabilecek bir davranıştır. Böyle davranmak bebeğe iyi bir bakım için gerekli de olabilir. Fakat bebeğin ilerleyen dönemleri için de sürekli bu şekilde davranmak bebeğin özellikle psikolojik gelişimi için sorun doğurabilir. Çünkü böyle bir ortamda büyüyen bebekler normal bebeklere göre daha çekingen, korkak, bağımsız hareket edemeyen biri çocuk haline gelebilir. Diğer yandan bu tür bebekler anne ve babaya aşırı derecede bağlanabilirler. Bu da bebeğin bağımsız ve özgür bir kişilik geliştirmesine engel teşkil eder. Anne ve babasından ayrı hiçbir şey yapamayan bir çocuk haline getirir. Bu da tabi istenmeyen bir tutumdur.

 

Dolayısıyla bebek prematüre doğsa da ona karşı tabii ki ilgimizi, sevgimizi eksik etmeyelim. Fakat o büyüdükçe onu kendimize tamamen bağımlı hale getirmeyelim. Onun bağımsız ve özgür hareketlerini destekleyelim. Bireyselliğini güçlendirelim. Ancak bu şekilde prematüre doğumun getirdiği bazı psikolojik riskleri bertaraf etmiş oluruz.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

6435

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim