Haberler

Makaleler

PREMATÜRE BEBEKLERİN ÖZELLİKLERİ

prematüre bebeklerin özellikleriPREMATÜRE BEBEKLERİN ÖZELLİKLERİ

Prematüre bebeklerde komplikasyon gelişme riski özellikle doğumun erken dönemlerinde daha yaygındır. Çünkü bebeğin organları ve bağışıklık sistemi henüz tam olarak gelişmemiştir.

Beslenmesi: Prematüre bebeğin beslenmesi biberonla veya memeyle mümkün olmayabilir. Anne bir süt sağma pompasıyla sütünü biriktirir ve ağızdan veya burundan mideye doğru bir tüp yardımıyla bebek beslenir.

Düşük vücut yağ oranı: Prematüre bebeklerin vücut yağları düşük seviyededir ve bu durum onların vücut ısılarının daha korunmasız olmasına yol açar. Prematüre bebeklerin hastanedeyken ekstra olarak ısıtılmaya ihtiyaçları vardır.

Solunum yetersizliği: Prematüre bebeklerde solunum yetersizliği sorunu yaygın bir sorundur. Bu durum bebeğin akciğerlerinin normal gelişimini engeller. Tedavisi spesifik ilaç tedavisi ve ventilatör ( solunum cihazı ) tedavisini içermektedir.

Kansızlık: Prematüre bebekler yeterli kırmızı kan hücreleri üretemediği zaman kansızlık durumu gelişir. Bu nedenle bebeğe kan nakli gerekebilir.

Enfeksiyon riski: Prematüre bebeklerin bağışıklık sistemi tam olarak gelişmediği için enfeksiyonel durumlara daha açık olurlar. Hastanedeyken bebeğe dokunacak kişilerin bakteri ve virüs gibi şeyleri bebeğe geçirmemeleri için ellerini yıkamaları oldukça önemlidir. Ayrıca antibiyotik, antiviral ve antifungal ilaçlara ihtiyaç olabilir. Diğer yandan bebeğin ilerleyen aylar içinde de enfeksiyon riskine karşı temizliğine oldukça dikkat etmek gerekir.

Gelişim geriliği: Prematüre bebeklerin kaslarında, konuşmasında ve öğrenmesinde gerilikler olabilir. Normal bebeklere göre daha yavaş bir ilerleme söz konusu olabilir. Prematüre bebeklerdeki bu durumlara karşı bebek sürekli olarak iyi kontrol edilmeli, gözlenmeli ve erken müdahalede bulunulmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 09.08.2012

7807

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim