Haberler

Makaleler

PREMATÜRE BEBEKLERİN GELİŞİMİ İÇİN TEDAVİLER

prematüre bebeklerin gelişimi için tedavilerPREMATÜRE BEBEKLERİN GELİŞİMİ İÇİN TEDAVİLER

Fizik tedaviler, ergoterapi, konuşma ve dil terapileri prematüre bebeklerde uygulanabilecek ana tedavi seçenekleridir. Tabi her prematüre bebeğin bu tedavilere ihtiyacı olmayabilir.

Fizik tedaviler

Fizik tedaviler prematüre bebeğin kaba motor becerilerini geliştirmeye ve vücudunu nasıl daha iyi kullanabileceğini öğretmeye yardımcı olur. Bu bebeklerde yaygın olarak kas gücüyle ilgili sorunlar oluşur. Çünkü beynin kasları kontrol eden bölümü korteks kısmı henüz tam olarak gelişmemiştir.

Bu amaçla fizik tedavi yöntemleriyle prematüre bebeklerin kaba hareket becerilerinin gelişimine yardımcı olunur. Örneğin fizik terapi uzmanları bebeğe karşıdan bir resim göstererek yüz üstü yatar pozisyondayken bebeğin kafasını kaldırmasına ve böylelikle vücudunu hareket ettirmesine yardımcı olurlar.

Konuşma terapileri

Konuşma terapisi çocuğun iletişim becerilerini ve ağız, dudak ve dil fonksiyonlarını geliştirmeye yardımcı olabilir. Bir konuşma terapisti bebeğin yaşına bağlı olarak bebeğin dile cevap vermesi, seslendirme, ihtiyaçlarını ifade edebilmesi konularında yardımcı olabilir.

Terapist ayrıca prematüre bebeklerde beslenme zorlukları üzerine de çalışabilir ve yardımcı olabilir. Prematüre bebeklerde beslenme zorlukları yaygındır. Bu bebeklerin beyinleri henüz emme v.b. beslenme ile ilgili hareketleri gerçekleştirme konusunda tam gelişmemiştir.

Ergoterapi

Ergoterapi bebeğin günlük yaşamdaki temel aktivitelerini yerine getirme becerisini geliştirebilir. Ergoterapi konusu günlük yaşam aktiviteleri üzerine yoğunlaşmaktadır. Örneğin bebeğin yeme, oyun oynama ve diğer insanlarla etkileşim becerilerinde yardımcı olabilir. Ergoterapiyle bebeğin ince motor becerileri ve beslenme becerileri de geliştirilebilir.

Bütün prematüre bebekler bu tedavilerden faydalanmalı mıdır?

Birçok permatüre bebeğin bu tedavilere ihtiyacı olmayabilir. Fakat prematüre bebekte gelişim geriliği riski görünüyorsa bu tedavilere ihtiyaç olabilir. Eğer ebeveynler prematüre bebeğin gelişiminde bu tür riskler gözlemliyorlarsa bu tedaviler konusunda bebeğin hekimiyle görüşmeleri uygun olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 09.05.2013

6134

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim