Haberler

Makaleler

PREMATÜRE BEBEKLERİN BESLENMESİ

prematüre bebeklerin beslenmesiPREMATÜRE BEBEKLERİN BESLENMESİ

Bebekler için doğdukları andan itibaren emzirilmeleri oldukça önemli bir konudur. Fakat prematüre bebekler için anne sütü ile hemen beslenmeye başlamak daha önemli hale gelir.

Annenin bir an evvel bebeği için süt üretimi için önlem alması gerekir. Anne sütü prematüre bebekler için hayati derecede önemlidir. Çünkü anne sütünde bulunan vitamin, protein ve kaloriler bebeğin ihtiyaç duyduğu besin öğeleridir.

Prematüre bebekler bağışıklık sistemleri daha zayıf oldukları için enfeksiyonlara karşı daha yatkındırlar. Anne sütünün bu değerli içeriği onlar için önemli bir koruyucu özellik taşır

Fakat kimi zaman anne sütü prematüre bebekler için yeterli olmamaktadır. Bu eksikliği kapatmak için fazladan kaloriye, protein, kalsiyum, fosfor, magnezyum, bakır mineralleri ve B6 gibi vitaminlere ihtiyaç duyacaklardır. Tüm bu destekleyici besinler tüp veya biberon yardımıyla prematüre bebeklere verilebilmektedir.

Tüp yardımıyla verilmesinin sebebi bazı çok önceden doğan bebeklerde ( genelde 30 haftalık ve daha önce doğanlar ) henüz emme eylemi gerçekleşmez. Bu nedenle tüp yardımıyla ek besinleri verilir.

Prematüre bebekler diğer normal doğan bebeklere göre daha sık beslenme ihtiyacı duyarlar. Diğer bebeklere göre iştahları iyi olmayabileceği için bir seferde daha az beslenirler. Bu yüzden prematüre bebekleri sık sık beslemek gerekir.

Prematüre bebeklerin bir özelliği de daha sık uyumalarıdır. Bu da beslenmelerini aksatabilecek bir durumdur. Bu durumda bebek uyandırılarak sık sık beslenmelidir. Bu aralık 2 saatte bir beslenme şeklinde olabilir. Hastanedeyken anne sütünü pompa veya elle sağarak bebeğe sütünü verebilir. Çünkü prematüre bebekler ilk zamanlar için henüz emzirilmeye hazır değillerdir.

Prematüre bebeklerde sıvı kaybından kaçınmak gerekir. Dolayısıyla bebeğin beslenme saatlerini geçirmemeye dikkat edilmelidir.

Prematüre bebekler erken doğdukları için diğer bebeklerin düzeyine gelebilmek için daha fazla vitamin ve minerale ihtiyaç duyarlar. Prematüre bebeklerin beslenmesinde özellikle emzirme düzenine ek olarak demir ihtiyacını karşılayacak destekler ve formüller verilebilir. Çünkü prematüre bebeklerin demire bir hayli ihtiyaçları vardır. Demir bebeğin vücudunda depolanarak uzun dönemde demir ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olur.

Konuyla ilgili tavsiye edilen diğer yazılar:

Prematüre Bebekler

Prematüre Bebeklerin Ruh Sağlığı

Yayınlanma Tarihi : 04.05.2012

7083

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim