Haberler

Makaleler

PREMATÜRE BEBEKLERİN BAKIMI

prematüre bebeklerin bakımıPREMATÜRE BEBEKLERİN BAKIMI

Prematüre bebekler diğer normal bebekler gibi olmadıkları için bu bebeklerin bakımında da bazı farklıklar bulunmaktadır. Prematüre bebeklerin bakımında özellikle aşağıdaki hususlara dikkat etmek gerekir. Çünkü prematüre bebeklerin bakımı daha zordur. Eve geldikten sonraki ilk 1,5 daha zor geçebilir.

1. Prematüre bebek sahibi olan ebeveynler bebekleriyle bir an evvel bağ kurma çalışmalarına başlamalıdırlar. Bağ kurma bebeğin bakımını daha da kolaylaştıracaktır. Bunun için bebeğe dokunmak, ona seslenmek, eğer meme emebiliyorsa memeden emzirmek, eğer ememiyorsa biberonla sık sık beslemek, ona ilgi göstermek gerekir. Çünkü prematüre bebekler normal bebeklere göre daha fazla ilgiye ihtiyaç duyarlar. İlgi ve bakım bebeğin gelişimi için kritiktir.

2. Prematüre bebeklere katı gıdaları vermek için acele etmemelidir. Prematüre bebekler normal doğan bebeklere göre daha geç bir dönemde katı gıdalarla beslenmeye başlarlar. Bu da doğumdan sonra ortalama 7 – 7.5 aylar arasıdır. Çünkü prematüre bebeklerin sindirim sistemleri tam olarak gelişmemiştir ve daha erken bir dönemde beslenme için alerjik reaksiyon gösterme ihtimalleri daha yüksektir. ( Prematüre Bebeklerin Beslenmesi )

3. Bebeğe destek besinler verip vermeme konusunda hekime danışmalı ve onun tavsiyelerine uymalıdır. Normalde prematüre bebekler normal bebeklere göre daha fazla besin desteklerine ihtiyaç duyabilirler. Çünkü prematüre bebeklerin protein, mineral ve enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bunun için de prematüre bebeklere hekim tavsiyesiyle anne sütünü destekleyecek mamalar verilebilir.

4. Normalde bebekler yetişkinlere göre daha çabuk üşürler. Prematüre bebekler ise çok daha çabuk üşürler. Prematüre doğan bebek eve geldiği zaman oda ısısının ortalama 23 derece olmasına özen göstermek gerekir. Çünkü şu an için çok hassastırlar ve onları koruyacak olan yağ tabakası henüz tam olarak gelişmemiştir. Bebeğin oda sıcaklığını da düzenli olarak kontrol etmek gerekir. Bunun için bebeğin kollarını ve bacaklarını kontrol ederek üşüyüp üşümediklerini anlamak mümkündür.

5. Prematüre bebekler henüz annelerinden emerek besin ihtiyaçlarını karşılayamazlar. Genelde biberon vasıtasıyla besin ihtiyacını karşılarlar. Bunun için bebeğin biberonunun hijyeni çok önemlidir. Çünkü prematüre bebeklerin bağışıklık sistemi normal bebeklere göre daha zayıftır ve yetersiz hijyen koşulları bebeğin enfeksiyon kapma riskini artıracaktır. Bebeğin biberonunun ve diğer kullanılan gereçlerin sterilizasyonuna özen göstermelidir.

6. Prematüre bebek sahibi olan ebeveynler bebeklerini büyütürken normal bebek sahibi olmuş gibi davranmalıdırlar. Elbette ki bakımları konusunda daha titiz olunmalıdır. Fakat bebeğin bilişsel, duygusal, fiziksel, psikolojik gelişimi sürecinde etkili bir ebeveynlik göstermelidirler. Bebeği prematüre doğduğu için kendilerine çok bağımlı, pasif, bencil, şımarık ve her istediğini yaptıran şekilde yetiştirmemelidirler.

7. Prematüre bebekler bir seferde yeterince beslenmek konusunda yetersizdirler ve ayrıca çok az beslendikleri için sık sık acıkırlar. Bu yüzden prematüre bebekleri normal doğan bebeklere göre daha sık beslemek gerekir. Bu her 2 saatte 1 olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 24.05.2012

6351

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim