Haberler

Makaleler

PREMATÜRE BEBEKLERDE YAYGIN HASTALIKLAR

prematüre bebeklerde hastalılkarPREMATÜRE BEBEKLERDE YAYGIN HASTALIKLAR

Prematüre doğan bebekler bazı hastalıklar yönünden diğer normal doğan bebeklere göre daha risklidir ve bu hastalıklar prematüre bebeklerde daha yaygın görülür. Normal doğum zamanına yakın bir zamanda doğan prematüre bebeklerde ise bu hastalıklar daha hafif düzeyde seyredebilir.

Aşağıda prematüre bebeklerde yaygın görülen hastalılar belirtilmiştir:

Solunum sıkıntısı sendromu: Bu hastalık prematüre bebeklerde normal bebeklere göre daha yaygın görülür. ABD’de yayınlanan bir istatistiğe göre yılda 23.000 bebek solunum sıkıntısı sendromu ile doğmaktadır. Bu bebeklerd 34. gebelik haftasından önce doğmuştur ve solunum sıkıntısından muzdarip doğarlar.

Bu hastalıkla doğan bebeklerde surfaktan tedavisi bebeğin daha kolay solunum yapmasına yardım eder. Surfaktan tedavisi 1990 yılında geliştirilmiş olup, tedavinin uygulanmaya başlanmasıyla solunum sıkıntısı sendromundan ölen bebeklerin sayısında yarı yarıya azalma olmuştur.

Hekim bebekte solunum sıkıntısı olduğunu yaşadığı nefes alma zorluğundan anlar. Bunu tam olarak tespit etmek için de akciğer grafisi çekilir ve kan testi yapılır. Solunum sıkıntısıyla doğan prematüre bebeklerde oksijen tedavisi de akciğerleri genişleterek bebeğin solunumuna yardımcı olan tedavidir.

Apne: Prematüre bebeklerde bazen 20 saniye ve daha uzun süreyle solunum durabilir. Solunumdaki bu kesintiye apne denir. Bu durumda bebeğin kalp atımları yavaşlayabilir.

Prematüre bebeklerin apne sorununa karşı sürekli olarak gözlem altında tutulması gerekir. Eğer bebeğin solunumu durursa bebeğin solunumunu tekrar canlandırmak içlin ayak tabanına vurarak veya dokunarak solunuma başlamasına yardımcı olunur.

Ventrikül içi kanama: Bazı prematüre bebeklerde beyinde kanama meydana gelebilir. Özellikle 32. gebelik haftasından önce doğan prematüre bebeklerde bu risk daha yüksektir. Kanama genelde bebeğin doğumundan ilk 3 gün içinde meydana gelir ve genelde ultrason incelemesiyle teşhis edilir.

Beyindeki kanamanın çok ciddi olması durumunda bebekte beyin hasarı meydana gelebilir ve bu da bebekte cerebral palsi, öğrenme ve davranışsal problemler gibi sorunlara yol açabilir.

Patent Duktus Asteriosus ( PDA ): PDA prematüre bebeklerde yaygın olan bir kalp sorunudur. Bu sorun genelde doğumdan sonra normale döner ve kan akciğerlere taşınarak oksijeni toplar. Bu sorunun devam etmesi kalıcı kalp hasarına neden olabilir.

Bağırsak iltihaplanması: Bazı prematüre bebeklerde potansiyel olarak tehlikeli bir bağırsak problemi gelişebilir. Bu genelde doğumdan 2 – 3 hafta sonra olur. Bu sorun bebeğin beslenmesini zorlaştırabilir, karında şişkinliğe yol açabilir ve diğer başka sorunlara da neden olabilir.

Bağırsak iltihaplanması görüntülenme testi ve kan testiyle teşhis edilebilir. Tedavide antibiyotik kullanılır. Bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Sarılık: Prematüre bebekler normal doğan bebeklere göre sarılığa daha yatkındır. Çünkü prematüre bebeklerin karaciğeri henüz tam olarak olgunlaşmamıştır. Bundan dolayı kandaki biluribin maddesini atmada sorun yaşanır. Sarılık olan bebeğin cildi ve gözleri sarımsı olur. Sarılık sıklıkla hafif seyreder ve genelde zararsızldır. Fakat kandaki biluribin düseyinin çok yüksek olması beyinde zarara neden olabilir.

Kansızlık: Prematüre doğan bebekler sıklıkla anemiktir. Bu bebekte kırmızı kan hücrelerinin yeterli düzeyde olmadığı anlamına gelir. Normalde bebekler gebelik döneminde demir depolar ve bunun zamanı gelince kullanır. Depolanan demir minerali doğum sonrasında da kırmızı kan hücresi yapımında kullanılır. Prematüre bebeklerde ise yeterince demir depolanmamıştır ve demir eksikliğinden dolayı da kırmızı kan hücresi düzeyi düşük kalır.

Anemik olan bebeklerde beslenme problemleri gelişimi daha olasıdır. Bu bebeklerin gelişimleri de yavaş olur. Anemi sorunu bebekte kalp ve solunum sorununa da yol açabilir. Anemik bebeklerin tedavisinde diyet olarak demir destekleri verilir. Ayrıca ilaçlarla da kırmızı kan hücresi yapımının artırılması sağlanır. Kansızlığın şiddetli olduğu durumlarda kan nakli de gerekebilir.

Kronik akciğer hastalığı: Kronik akciğer hastalığı prematüre bebeklerde yaygın bir hastalıktır ve oldukça fazla etkileyebilir. Bu bebeklerde sıvı birikmesi, skarlaşma ve akciğer hasarı oluşabilir.

Enfeksiyonlar: Prematüre bebekler enfeksiyonel durumlara oldukça yatkındırlar. Çünkü bağışıklık sistemleri henüz tam olarak gelişmemiştir. Bundan dolayı virüs ve bakterilerle mücadelede yetersizlik yaşanır. Prematüre bebeklerde zatürre, menenjit, kan zehirlenmesi oldukça ciddi enfeksiyonel durumlardır.

Yayınlanma Tarihi : 04.10.2012

9156

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim