Haberler

Makaleler

PREMATÜRE BEBEKLER

prematüre bebekler

PREMATÜRE BEBEKLER VE ÖZELLİKLERİ


Prematüre bebeklerin özellikleri


Prematüre bebek, normal doğum süresinden önce doğan bebeklere verilen addır. Normal bebeklere göre daha az kilolu doğarlar. Ciltleri daha ince ve hassastır. Erken doğan bebeklerin zamanında doğan bebeklere göre bazı işlevler yönünden sorun yaşaması doğaldır. Yani prematüre bebekler normal bebekler gibi değildir. Bundan dolayı erken doğan bebekler tıbbi yönden gerekli desteği alabilecekleri bir ortamda bir süreliğine tutulurlar.

 

Bebekler ne kadar erken doğarsa sorun yaşama düzeyi o kadar artacaktır. Mesela solunum yetenekleri zayıf olur.  Onun için yoğun bakım ünitesinde kendisine oksijen takviyesi yapılır. Normal bebeklere göre çok daha çabuk üşüdüklerinden dolayı kendi yapısına uygun bir sıcaklıkta küveze konulurlar. Beslenme konusunda normal bebekler gibi değildirler. Sindirim sistemleri de normal bebekler kadar gelişmiş değildirler. Normal bebeklerden daha çok vitaminlere ihtiyaç duyarlar.

 

Prematüre bebeklerin gelişimini diğer normal bebeklerinkinden ayrı tutmak gerekir. Eğer sizin de böyle bir durumunuz olursa bebeğinizin çok küçük, çok zayıf olduğu konusunda endişelenmeyin. Çünkü erken doğan bebekler böyledir. Bu aslında normaldir. Diğer normal bebeklerde aşağı yukarı bu aylarda bu ölçülerde olurlar. Sizin bebeğinizin sorunu erken doğmasıdır. Burada önemli olan gerekli tıbbi desteğin eksiksiz sağlanmasıdır.

 

Bebeğiniz prematüre doğarsa şunları yapın:

 

Küvezde tıbbi bakıma alınan bebeğinizin zaman zaman yanına giderek ona seslenin, doktorunuz izin verirse ona dokunun, bir süre yanında kalmaya çalışın, eğer izin veriliyorsa sütünüzü sağarak ona kendi sütünüzü verin, onunla duygusal ve psikolojik bir bağ kurmaya çalışın. Yapıla bilimsel araştırmalara göre bu durumdaki bebeklerle annenin ten teması kurması bebeğin daha hızlı büyümesine katkıda bulunduğu saptanmıştır. Bunları yapın. Bebeğiniz sizin farkınıza varacaktır. Bu onun için de iyi olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 21.05.2011

8256

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim