Haberler

Makaleler

PREEKLAMPSİ ANNEYİ VE BEBEĞİ NASIL ETKİLER?

preeklampsi anneyi ve bebeği nasıl etkilerPREEKLAMPSİ ANNEYİ VE BEBEĞİ NASIL ETKİLER?

Preeklampsi gebelik döneminde oraya çıkan yüksek tansiyon durumudur. Genelde doğum sonrasında ortadan kalkar. Gebelikte döneminde preeklampsi durumu yaşanırsa bu süreci anneye uygun bir bakımla iyi bir şekilde atlatmak mümkündür.

Fakat diğer yandan preeklampsi şiddetli bir şekilde yaşanırsa anneyi ve bebeği etkileme riski de bulunmaktadır. Çünkü bu durum birçok organı tehdit edebilir ve yaşamı da tehdit eden bir duruma dönüşebilir.

Preeklampsi sorununda kan damarları daralır ve bunun sonucu olarak da kan akımı azalır ve yüksek tansiyon meydana gelir. Bu durum annenin vücut organlarını olumsuz etkileyebilir. Örneği karaciğer, böbrekler ve beyin bu durumdan etkilenebilir. Sinir sitemi, böbrekler ve kan damarlarında kalıcı bir hasar oluşabilir.

Rahme kan akımı yavaşladığı zaman bu bebek için de bir problem anlamına gelebilir. Örneğin bebeğin gelişimi etkilenebilir, plasenta dekolmanı yaşanabilir, bebek oksijensiz kalabilir. Anne sağlığını tehlikeye atmamak için erken doğum da gündeme gelebilir.

Damarlardaki değişmeler organlara kan akımını olumsuz etkileyerek ödem oluşmasına neden olabilir. Preeklampside idrara daha fazla protein karışır ve bu durum bir problemin işareti olabilir.

Preeklampsinin tedavi edilmediği durumlarda ve sorun şiddetli bir şekilde yaşanırsa durum eklampsiye dönüşerek sara nöbetlerine yol açabilir ve hatta koma durumu da görülebilir.

Fakat preeklampsi sorunu düzenlik hamilelik kontrolleri sırasında erken dönemde fark edildiği için yönetilmesi daha kolaydır.

Yayınlanma Tarihi : 04.07.2013

3380

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim