Haberler

Makaleler

POLEN ALERJİSİ İÇİN ÇÖZÜMLER

polen alerjisi-icin-cozumlerPOLEN ALERJİSİ İÇİN ÇÖZÜMLER

 

Polen alerjileri ilkbahar ve yaz aylarında ortaya çıkar. Ağaç polenleri genelde insanları Nisan ve Mayıs ayında etkiler. Çimen ve özellikle yabani otların oluşturduğu polenler ise genelde Mayıs sonları ve Haziran ortalarına kadar etkisini gösterir. Polen alerjilerinin en yaygın belirtileri burun atkısı ve kaşıntısı, gözlerde sulanma, tıkanıklık ve hapşırma şeklindedir. Polen alerjilerinin semptomları insanlar dışarıda olduklarında polenlerle direkt temasta olduklarından daha da kötüleşir. Özellikle rüzgarlı havalarda alerji belirtileri daha etkili görünür.  Polen alerjileri için aşağıdaki çözümler polen alerjileriyle baş etmeye ve önlemeye yardımcı olacaktır.

 

Polen alerjisi belirtilerine karşı özümler:


Evinizi ve kendinizi polenlerden koruyun

 

Polen alerjileriyle mücadele için en iyi çözümlerden birisi mümkün olduğunca alerjenlerden kaçınmaktır. Polen alerjisi olan kişiler polenlerin havada uçuştuğu günlerden özellikle dışarı çıkmamalıdırlar. Polenlerin yoğun olduğu zamanlarda özellikle rüzgarlı havalar risk taşır. Dışarı çıkacaksanız ağız ve burnunuzu kapatacak şekilde maske kullanın. Polen mevsiminde yine pencerelerinizi, kapınızı kapalı tutmaya çalışın. Evdeyken veya arabadayken klimanızı çalıştırın. Dışarıdan içeri girdiğinizde elbiselerinizi değiştirin, duş alın.

 

Bazı besinleri özellikle yiyin

 

Acı biber, turp ve sarımsak gibi besinler polen alerjilerinden kaynaklanan tıkanıklığın çözümü için oldukça fayda sağlarlar. Bunları direkt yiyebileceğiniz gibi yemeklerinize de katabilirsiniz.

 

Antioksidan zengini besinlerden tüketin

 

Polen alerjilerinde antioksidanlar oldukça iyi iş görürler. Polen alerjilerinin çözümü için bol bol antioksidan zengini meyvelerden ve sebzelerden mutlaka tüketin. Çünkü bu tür besinler bağışıklık sisteminizi güçlendirerek akciğerlerinizin durumunu geliştirir. E vitamini ve magnezyum içeren besinler solunumda hırıltıyı azaltmaya ve akciğerlerdeki iltihaplanmayı iyileştirmeye yardımcı olurlar. Ayrıca akciğerlerin fonksiyonlarını da geliştirirler. Antioksidan zengini besinler ve sebzeler vücuttaki serbest radikallerle de savaşarak vücudun direncini artırırlar. Özellikle elma, turunçgil meyveleri ve domates gibi C vitamini içerenler bu konuda harika besinlerdir. Kırmızı üzüm iltihaplanmayı azaltır ve vücudu alerjilerden korur.

 

Çay için

 

Polen alerjilerine karşı yeşil ve siyah çay faydalı olur. Çünkü bunlar flavonoid denilen maddeler içermektedirler. Flavonoidler vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek iltihaplanmayı azaltmaya ve enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olurlar. Örneğin sabahları sıcak çayınızın içine limon ve bal ekleyin. Bu alerjilerden kaynaklanan hapşırmaya iyi gelir. Günde bu şekilde 3 fincan çay için.

Yayınlanma Tarihi : 20.01.2014

3863

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim