Haberler

Makaleler

PKOS KISIRLIĞA VE DÜŞÜKLERE YOL AÇAR MI?

pkos kısırlığa ve düşüğe yol açar mıPKOS KISIRLIĞA VE DÜŞÜKLERE YOL AÇAR MI?

 

Polikistik Over Sendromu ( PKOS ) kadınların hormonlarındaki dengesizlikten kaynaklanan bir sorundur. Polikistik Over Sendromu ( PKOS ) adet döngüsünde sorunlara yol açabilir ve gebe kalmayı zorlaştırarak kısırlığa neden olabilir.  PKOS ayrıca hamile kadınlarda erken düşük riskini artırabilir. Eğer tedavi edilmezse zaman içinde diyabet ve kalp hastalığı gibi sağlık problemlerine de yol açabilir.

 

Polikistik Over Sendromu kadınlar arasında yaygın bir sorun sayılabilir. Her 15 kadından 1 tanesinde PKOS görülebilmektedir. Belirtileri sıklıkla ergenlik yıllarında başlar. Erken dönemlerde teşhis ve tedavi yapılması belirtileri kontrol altına almaya yardım edebilir ve uzun dönemde gelişebilecek sorunları engelleyebilir.

 

PKOS sorunu ile bağlantılı olan anormal hormon düzeyleri ovulasyonla ilgi sorulara neden olabilir. Bu hormonal düzensizlikler kısırlığa yol açabilir.

 

PKOS erken düşük riskini de artırmaktadır. PKOS üzerine yapılan araştırmalar düşük vakalarının PKOS sorunu olan kadınlarda %20 - %40 arasında arttığını göstermektedir.

 

Düşük vakalarının PKOS lu kadılarda neden daha yüksek olduğu konusunda net bir bilgi bulunmamakta. Fakat aşağıdaki etkenlerin bunda rol oynadığı düşünülmektedir.

 

1. Erken veya geç ovulasyonla ilgili olan yumurta kalitesinin kötü olması.

2. İnsülin direnci

Yayınlanma Tarihi : 09.10.2014

2139

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim