Haberler

Makaleler

PİŞİKLE BAŞA ÇIKMAK

pişikle başa çıkmakPİŞİKLE BAŞA ÇIKMAK

Pişik bebek bezinin olduğu cilt bölgesinin tahrişi demektir. Pişik durumunda bebeğin cildinde kızarıklık ve bazen de küçük sivilce benzeri oluşumlar gözlenir. Pişik çoğunlukla kasık bölgesindeki deri kıvrımlarında, genital bölgede, anüste, kalçada ve alt karın bölgesinde görülür.

Pişik nedenleri

Bebeğin bezi özelikle uzun süre değişmediğinde idrarı ve katı dışkısı bebeğin cildini tahriş ederek pişiğe yol açabilir. Ayrıca bebeğin kıyafetlerini yıkarken kullanılan deterjanlar, yumuşatıcılar, bebeğin alt bakımında kullanılan losyonlar, pudralarda tahrişe yol açarak pişiği tetikleyebilir. Pişik vakalar emzirilen bebeklerde daha az görülmektedir. Katı gıdalarla beslenen bebeklerde pişikler daha yaygındır. Ayrıca ishal olan bebeklerde de pişiklere sık rastlanır. Mantar enfeksiyonları da cildi tahriş ederek pişik yapabilir.

Pişik tedavisi

Mantar enfeksiyonundan kaynaklanmayan pişiklerin tedavisi basittir. Bunun için en basit yöntem bebeğin cildini tahriş eden etkenleri uzak tutmaktır. Sık sık bebek bezini değiştirmek ve bebeğin alt temizliğini yumuşak bir bez, su ve yumuşak bir sabunla silmek hem önleyici hem de iyileştirici bir etki yapacaktır.

Pişik tedavisinde ayrıca bebeğin altını kuru tutmak, düzenli olarak havalanmasını sağlamak önemlidir. Eğer bebekte pişik varsa iyileşene kadar pudra ve losyon kullanmamak gerekir. Yumuşatıcıdan kaçınmak ve kullanılan deterjanı değiştirmek de fark yaratabilir.

Eğer bebeğin pişiği 3 gün içinde iyileşme göstermezse ve yayılırsa veya pişik yerlerinde kabarcıklar meydana gelirse bebeğin hekimine danışmak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 26.04.2013

2578

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim