Haberler

Makaleler

PİŞİK İÇİN EN İYİ ÇÖZÜMLER

pişik için en iyi çözümlerPİŞİK İÇİN EN İYİ ÇÖZÜMLER

Pişik bebekler ve küçük çocuklar arasında oldukça yaygın bir sorundur. Pişik idrar, yeni besinler, yeni cilt ürünleri, sabunlar, bakteriyel ve mantar enfeksiyonları veya antibiyotikler gibi birçok faktörden kaynaklanabilir. Pişik sorununun çözümünde dikkatli ve hijyenik bir şekilde bebek bezini değiştirme, koruyucu merhemler kullanma, hava sirkülasyonunu sağlama ve reçeteli ilaçlar gibi birçok yöntem kullanılmaktadır.

Siz de bebeğinizde pişik sorunu olduğu zaman aşağıdaki etkili yöntemleri kullanabilirsiniz:

1. Bebeğinizin bezini değiştirirken hijyen kurallarına uyun. Pişiği önlemek veya iyileştirmek için bebeğin cildinin kuru ve temiz kalması önemlidir. Bebeğinizin bezini değiştirmek için gecenin ortasında bile kalkmanız gerekebilir. Her bebek bezi değişiminde sonra bebeğinizin altını iyi temizleyin ve suyla durulayın. Bunun için bir pamuk ve suyu sıkarak kullanabileceğiniz bir püskürtme şişesi kullanın. Deri kıvrımlarına dikkat edin. Altını kurutmak için yavaşça dokunarak kurutun. Ovarak kurutmayın. Aksi halde daha fazla tahriş olabilir.

2. Pişik için koruyucu merhem kullanın. Koruyucu merhemler pişiği önleme ve tedavi etmede çok etkilidir. Bu merhemler bebeğin cildi ile katı dışkısı veya idrarı arasında bir katman oluşturur. Vazelin bu konuda etkili bir koruyucu merhemdir.

3. Bebeğinizi altını havalandırın. Hava sirkülasyonu pişiğin iyileşmesini hızlandırır. Etkili bir hava sirkülasyonu sağlamak için tek kullanımlık çocuk bezlerini gevşek bir şekilde kulanın ve hava alan bebek bezlerini tercih edin. Daha geniş bir bez kullanmak da hava sirkülasyonunu artırmaya yardımcı olur. Bebeğinizi bir süre bebek bez olmadan bırakın. Bu da rahatlamasına yardımcı olur. Böylelikle pişiğin daha hızlı iyileşmesini sağlarsınız.

4. Reçeteli ilaçlar kullanın. Bebeğinizin hekimi pişik için bir ilaç reçete edebilir. Hafif hidrokortizon kremler bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanan pişiklerin tedavisinde etkilidir. Hekim mantar enfeksiyonundan kaynaklanan pişik için anti mantar kremi de verebilir. Bu ilaçları hekimin belirttiği şekilde dikkatlice bebeğinize uygulamalısınız. Çünkü örneğin aşırı dozda veya miktarda kullanmanız bebekte başka komplikasyonlara neden olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 15.05.2013

5380

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim