Haberler

Makaleler

PELUŞ OYUNCAKLARDAN VAZ MI GEÇECEĞİZ?

peluş oyuncaklarPELUŞ OYUNCAKLARDAN VAZ MI GEÇECEĞİZ?

Neredeyse herkesin çocukluğundan kalma peluş ayısına sarılmış halde fotoğrafı vardır.

Hediye olarak verildiğinde çocuğu da yetişkini de mutlu eder.

Uzun yıllar boyunca bozulmadan saklanır. Kimi zaman bir aşk acısı kimi zaman da çocukluk anılarını içinde barındırır.

Tüm bu maddeleri sıralayıp üzerinde düşününce peluş oyuncakların çocuk, yetişkin, genç yaşlı demeden herkes için özel bir yeri olduğunu söylemek hiç de abartı olmayacaktır.

Oyuncak tarihinin en eski oyuncaklarından olan bez bebeklerin içimizi ısıtan hali olan peluş oyuncaklar, her yaşa ve her zevke hitap etmektedir. Öyle ki yumuşacık peluş malzemeleri ve dolgu malzemelerinin yanında tasarımlarının sevimliliğiyle, sevgiliye romantizm göstergesi, çocuklara uyku ve oyun arkadaşı olmaktadır.

Hayran olunan bir masal ya da film karakterinin peluş figürü ya da hayvanların sevimli tasvirleriyle renk renk üretilen peluş oyuncaklar, zaman içinde özellikle bebekler için top, çıngırak, kitap ve araba gibi şekillere de bürünmüşlerdir. Peluş oyuncak ile çocuklar, kolay temizlenebilir ve içinde kullanılan dolgu malzemeleri sayesinde yumuşacık olduğundan dolayı, güvenle oynayabilirler. Çünkü ne atıp tutunca formları bozulur ne de can acıtır.

Elbette ki diğer tüm oyuncakları satın alırken ve kullanılırken gösterilen hassasiyet peluş oyuncaklara da gösterilmelidir. Zira, peluş, yapısı itibariyle doğru kullanılmadığında toz tutabilmekte ve alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir. Sevimlilikleri ve işlevsellikleriyle vazgeçemediğimiz peluş oyuncakları tercih ederken dikkat edeceğimiz birkaç noktayla bu riskleri ortadan kaldırmak mümkündür.

Tüylerini Dökmemesi: Peluş kumaşlar, doğru işlenmediğinde tüylerini dökebilmekte ve bunun sonucunda hem ilk günkü güzelliğini kaybetmekte hem de alerjik reaksiyonlara sebep olmaktadır. Peluş kumaşın kullanıldığı ürünü alırken, tüylerinin hafifçe çekilip, kumaşın tüylerini döküp dökmediğine bakılmalıdır.

30 Derecede Yıkanabilir Nitelikte Olması: Peluş, bir kumaş türü olduğundan dolayı yıkanabilmektedir. Ürünlerin üzerindeki ürün açıklamaları dikkatlice okunmalı, yıkandığında formunu kaybetmeyeceği ve temizlenebiliyor olmasına emin olunmalıdır.

Güvenilir Marka: Alışverişin her çeşidinde geçerli olan bu madde peluş oyuncaklar için de geçerlidir. Zira Pepee, Disney, Armerya, Looney Tunes gibi adını oyuncak piyasasında duyurmuş, kalitesi ve tecrübesiyle kendisini kanıtlamış olan markalar, insan sağlığına gösterdikleri titizlikle, ürettikleri peluş oyuncak ve ürünlerde güvenle tercih edilmektedir.

Yaş Grubu: Markalar, oyuncağın üzerindeki ürün açıklamalarında, hitap ettiği yaş grubunu belirtirler. Peluş oyuncakların satın alınırken hangi yaşa hitap ettiğine dikkat edilmesi, oyuncak kullanımının güvenliğini sağlayacaktır.

Peluş oyuncak ya da ürün tercih ederken dikkat edeceğimiz bu birkaç noktayla, bu oyuncakların sevimliliğinden ne kendimizi ne de çocukları mahrum bırakmamıza hiç gerek yoktur. Üzerimize düşen yalnızca alacağımız ürün ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olup bilinçli tüketici olmaktır.

Yayınlanma Tarihi : 04.03.2013

5291

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim