Haberler

Makaleler

OYUNCAKLAR ÇOCUĞUN GELİŞİMİNİ NASIL ETKİLİYOR?

oyuncaklar çocuğun gelişimini nasıl etkiliyorOYUNCAKLAR ÇOCUĞUN GELİŞİMİNİ NASIL ETKİLİYOR?

 

Oyuncaklar çocukların gelişiminde önemli düzeyde materyaller. Çünkü çocuklar oyuncaklar ile oynayarak dünyayı tanımaya ve keşfetmeye çalışırlar. Oyuncaklar çocukların dünyasını geliştirir ve renklendirir. Hayal gücünü geliştirir. Ebeveynlerin çocuklarını oyuncaklarla oynamaya teşvik etmeleri önemlidir. Bilimsel araştırmalara göre oyuncaklar çocukların bilişsel, sosyal ve duygusal gelişimine katkı sağlıyor. Ayrıca problem çözme yeteneklerini, yaratıcılıklarını ve ebeveyn-çocuk etkileşimini geliştirmede de oyuncaklar gerçekten faydalıdır.

 

Çocuklar oyuncaklar yoluyla bir grup halinde oynadıklarında iletişim becerilerini, empati yapma yeteneklerini, birbirlerini tanımayı, güven tesis etmeyi öğreniyorlar. Oyuncaklar ve oyun çocuğun bir grup içinde nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu da belirliyor. Bazı çocukların bu ortamlarda lider kişilikleri öne çıkıyor. Bazı çocukların yardımlaşmacı, bazılarının çekingen özelikleri görülüyor. Oyuncaklar çocuklar için ayrıca bir stres atma araçlarıdır.

 

Bebekler için üretilmiş oyuncaklar bebeklerin ince ve kaba motor becerilerini geliştirmeye yardımcı oluyor. Kas gelişiminde oyuncaklar oldukça etkili. Bebekler oyuncaklara ulaşmaya çalışarak yakalama, uzanma, tutma becerilerini geliştiriyor. Oyuncakların parlak ve renkli durumları bebeklerde zaman içinde renk bilincinin gelişmesine yardımcı oluyor.

 

Eğitici oyuncaklar küçük çocuklarda ve okul çağındaki çocuklarda hayal güçlerini, yaratıcılık becerilerini, sorun çözme yeteneklerini geliştirmeye yardımcı oluyor.

Yayınlanma Tarihi : 13.10.2014

4163

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim