Haberler

Makaleler

OYUNCAK ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

oyuncak alırken dikkat edilmesi gerekenlerÇocuklar için oyun oynamanın ne kadar önemli olduğunu ve oyuncakların da onların hayatında ne kadar önemli yer tuttuğunu hepimiz biliyoruz. Hepimiz bir çocuğa muhakkak bir oyuncak almışızdır. Oyuncak almak aslında ciddi bir iştir. Oyuncak alırken dikkat edilmesi gereken konular vardır.

1. Öncelikle alınacak oyuncağın çocuğun yaşına uygun olmas çok önemlidir. Yaşına uygun olmayan oyuncaklara çocuklar ilgi göstermeyebilirler. Bulunduğu yaş grubu o oyuncakla oynamak için yeterli olmayabilir. Mesela 3 yaşındaki bir çocuğa 6 aylık bebeğin oynayabileceği bir oyuncak almak doğru olmayacaktır.

2. Çocukları oyuncaksız bırakmamak gerekir. Her zaman olmasa bile zaman zaman yeni oyuncaklar almak iyi olacaktır. Çocuklar her zaman aynı oyuncakla oynamaktan sıkılabilirler. Bu arada eğer daha sonra bir başka doğumu yine düşünüyorsanız, çocuğunuzun eski oyuncaklarını atmayın.

3. Oyuncak alırken çok fazla harcama yapmak da gereksizdir. Çok pahalı oyuncaklar almak da ekstra bir yarar getirmeyecektir. Çocuklar oyuncağın fiyatıyla ilgilenmezler. Zaten bir oyuncaktan kısa süre içinde sıkılacakları için, çok pahalı oyuncak almanın maliyeti ayrıca yüksek olacaktır. Tabi burda sizin konu hakkındaki değer ölçünüz, her alış verişte olduğu gibi; ödediğiniz para karşılığında kalite ve fonksinalite olarak ne aldığınızdır.

4. Her çocuk her yaş grubunda aynı gelişim düzeyinde olmayabilir. Mesela 1 yaşında iki çocuğun gelişim düzeyi farklı olabilir. Birisi iyi gelişmiş diğeri az gelişmiş olabilir. Birinin zihin yapısı normaldir diğerinin ki ise henüz tam gelişmemiş olabilir. Birinin fiziksel bir sorunu vardır diğerinin ki ise normaldir. Yani her çocuk birbirinden farklıdır. Dolayısıyla çocuğunuzun ait olduğu yaş grubunu dikkate almakla birlikte onun kendine has gelişimsel özelliklerini de dikkate almak gerekir.

5. Oyuncak alırken bebeğinizin cinsiyeti küçük yaşalarda çok önemli değildir. Yani sadece onun cinsiyetine uygun oyuncaklar almak hatalıdır. 1 yaşındaki bir çocuk da zaten o yaşta cinsiyet ayrımı konusunda bir algı geliştirmiş de değildir. Yani 1 yaşındaki bir erkek çocuğa küçük bebek alsanız mızmızlanmayacaktır.

6. Oyuncak almayı standart olarak yapılan ve yapılması gereken bir şey olarak görmeniz önemlidir. Yani çocuğunuz bir hata yaptığında ona ceza olarak oyuncak almamak veya elindeki oyuncağı ondan esirgemek hatalı bir davranıştır. Çünkü çocuklar oyun ve oyuncaklarla hayatı öğrenmeye çalışırlar. Siz böyle bir ceza vererek onu hayata alışmasına engel olursunuz.

7. Çocuğunuz küçük yaşta ise büyük parçalı oyuncaklar almak, eğer büyük yaşta ise daha küçük parçalı oyuncaklar almak uygun olacaktır. Küçük bir çocuğa mesela 1 yaşındaki bir çocuğa küçük parçalı ve çok parçası olan bir oyuncak alırsanız bu onu sıkabilir. Diğer yandan onun gelişim düzeyi de buna o an için elverişli değildir.

8. Çocuğunuz daha bebek çağındaysa ona kırılmayan, sert olmayan, plastikten ve sağlık kurallarına uygun bir oyuncak alabilirsiniz. Oyuncağın bebek için emniyetli olduğundan da emin olmak gerekir. Bunun için öncelikle şuan dikkat edebilirsiniz: Yaş grubuna dikkat edin; örneğin; 0-3 yaş grubu çocuklara küçük parçalı oyuncaklar vermek, o parçaları yutabileceğinden dolayı tehlikelidir. Oyuncak güvenliği konusunda bu tür uyarılar oyuncakların üzerinde yazılıdır. Ayrıca, oyuncakların güvenli malzemelerden yapılmış olması; kanserorejen maddeler, kurşun gibi maddeler içermemesi lazımdır. Aldığınız oyuncağın üzerinde Avrupa Birliği güvenlik işareti anlamına gelen CE işaretini görürseniz, bu o oyucağın güvenlik standartları bakımından AB normlarına uygun şekilde üretildiğini gösterir.

9. Yukarıda da belirttiğimiz gibi; oyuncak almak için öyle çok fazla para harcamaya da gerek yoktur. Bazı aileler maddi durumlarının yetersiz olduğundan şikayet etmektedirler. Unutmayın çocuğunuz için o oyuncağı ne kadar pahalı veya ne kadar ucuza olduğunun önemi yoktur. Onun için önemli olan eğlenceli ve eğitici olmasıdır. Dolayısıyla maddi durumunuz elvermiyorsa ve yeteneğiniz var ise bebeğiniz için kendiniz de oyuncak yapabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 23.05.2011

10023

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim