Haberler

Makaleler

OTİZMLİ ÇOCUKLARA SOSYAL BECERİLER NASIL ÖĞRETİLİR?

otizmli çocuklara sosyal beceriler nasıl kazandırılırOTİZMLİ ÇOCUKLARA SOSYAL BECERİLER NASIL KAZANDIRILIR?

 

Otizmli çocuklar gerçekten sosyal beceriler konusunda oldukça zorluk yaşarlar. Otizmli çocuklar sosyal beceriler açısından eksiklik yaşadıkları için arkadaş edinmede ve arkadaşlıkları sürdürmede sorun yaşarlar. Ayrıca otizmli çocuklar sosyal olarak izole edilmeye oldukça yatkındırlar. Bu nedenle ebeveynlerin sosyal becerileri öğrenmeleri konusunda otizmli çocuklarına yardımcı olmaları gerekir. Bu konuda ebeveynler neler yapabilirler?

 

1. Çocuğunuza başkalarının duygularını tanımasını öğretin. Otizmli çocukların çoğu başka insanların hislerini anlamada ve gerekli ipuçlarını okuyarak anlam çıkarmada büyük zorluk yaşarlar. Bu otistik çocukların sosyal etkileşimini önemli düzeyde olumsuz etkiler. Çocuğunuza kitaplar, kartpostallar ve başka resimler yoluyla yüz ifadelerinin ne anlama geldiğini, yüz ifadelerinde insanların neler hissettiğini öğretin. Ve bu konuda uygulamalar yapın. Böylelikle sosyal becerilerin gelişmesine oldukça yardımcı olacak olan başka insanların hislerini anlama konusunda ilerlemiş olacaklardır.

 

2. Çocuğunuzla mümkün olduğunca bol karışıklı etkileşim fırsatı yaratın. Otizmli çocukların bazıları çok sık tek taraflı bir konuşma halindedir. Sıklıkla en favori eşyalarıyla konuşurlar. Konuştukları insanlara soru sorma, onların ilgilerini bilme konusunda başarılı değildirler. Çocuğunuza karşılıklı iletişim nasıl olduğunu anlatın. Ona konuşma sırasında nasıl soru sorabileceğini, konuşan kişiye nasıl geri bildirimde bulunabileceğini gösterin. Çocuğunuzun size soru sormasına imkan sağlayın ve o soruyu yanıtlayın. Sonra başka sorular sormasını izin verin. Bu uygulamayı düzenli olarak sık sık yapın. Böylelikle çocuğunuz sosyal becerilerin gelişmesine en önemli etkenlerden birisi olan karşılıklı konuşma konusunda oldukça önemli bilgiler öğrenmiş ve bunu pratik etmiş olacaktır.

 

3. Otizmli çocuğunuza sosyal becerileri öğretmek için sosyal hikayeleri de sık sık kullanın. Her bir sosyal hikaye basit spesifik bir durumu tanımlar. Örneğin diğer insanların bir durumda ne dediği, ne yaptığı gibi konular olabilir. Çocuğunuza farklı sosyal becerileri öğretmek için bu sosyal hikayeleri yazın ve çocuğunuza anlatın.

 

4. Otizmli çocukların eğitiminde rol oynama yöntemi de oldukça faydalıdır. Ona sosyal becerileri öğretirken rol oynama yöntemini kullanın. Örneğin çocuğunuzun belli bir sosyal durumda zorluk yaşıyorsa rol oynama yöntemini kullanarak bunu uygulayabilir ve o becerisini geliştirebilirsiniz. Otizmli çocuklara belli durumlarda ne yapacakları ve ne söyleyecekleri öğretilmelidir.

Yayınlanma Tarihi : 04.12.2014

3966

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim