Haberler

Makaleler

OTİZM VE UYKU BOZUKLUKLARI

otizm ve uyku bozukluklarıOTİZM VE UYKU BOZUKLUKLARI

Neredeyse tüm bebekler kısa sürelerle uyurlar ve sık sık uyanırlar. Bebeklerin çoğu ilk yaşlarına geldikleri zaman bir uykun rutinine alışmış olurlar.

Otizm ve uyku sorunları birbiriyle yakından ilişkilidir. Otizmli çocuklar ise 1 yaşa geldiklerinde uyku sorunları devam eder. Bunun birçok açıklaması olmasına rağmen nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Otizmli çocuklarda uyku sorunları neden kaynaklanır?

Otizmli bebeklerde ve çocuklarda uyku sorunlarına yol açabilen birkaç etken olabilir. Bu konuda hekime veya bir terapiste danışmak gerekir.

Otistik çocukların çoğu fiziksel uyarıcılara ( ses, ışık, dokunma v.v.b ) aşırı duyarlıdırlar. Bu uyarıcılar otistik çocukların uyku düzenini diğer çocuklardan daha fazla etkileyebilir ve uyku sorunlara yol açabilir.

Melatonin hormonu uyku döngüsünü düzenleyen bir hormondur. Melatonin hormonu seviyesi otistik çocuklarda çok fazladır. Bu durum uyku sorunlarının yaşamasına neden olabilir.

Otistik çocuklar diğerlerine göre daha fazla endişe durumu yaşarlar. Aşırı endişe çocuğun uyku düzenini bozar.

Uyku bozuklukları çocuğu nasıl etkiler?

Uyku bozuklukları çocukları tahmin edilenin ötesinde fazla etkileyebilir. Uyku kaybı çocuğun daha fazla endişe yaşamasına ve depresyona daha yatkın hale gelmesine neden olur. Böyle bir çocuk daha agresif ve sinirli olabilir. Tüm bunlar otistik çocukların sosyal problemlerini alevlendirir ve diğer insanlarla uygun bir iletişim dili geliştirmesinde engelleyici rol oynar.

Uyku eksikliği otistik çocuklarda davranışsal sorunlara yol açabilir. Diğer insanları izleyerek ve taklit ederek öğrenmede sorunlar yaşayabilir. Uyku eksikliği gün içinde normalden daha fazla yorgunluğa yol açacağı için kuralları hatırlamaya çalışmada sorun yaşayabilirler. Aşırı yorgunluk çocuğun öğrenmesini de oldukça fazla olumsuz etkileyebilir.

Çocukta uyku bozukluğunun tespiti

Çocuklar farklı yaşlarda farklı sürelerle uyurlar. 1 – 3 yaş arasında günde ortalama 12 – 14 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. 3 – 6 yaş arasında 10 – 12 saat uyku ihtiyaçları olur. 7 – 12 yaş arasında ise 10 – 11 saat uykuya ihtiyaç duyulur.

Eğer çocuk sürekli uykuya geçmede sorun yaşıyorsa, bulunduğu yaş dönemine göre daha az uyuyorsa, gece sık uyanıyorsa çocukta uyku bozukluğu olabilir. Bu durumda hekime danışmak gerekir.

Çocuğun daha rahat uykuya geçmesi için öneriler

Otizmli çocukların daha rahat uyumasında aşağıdaki öneriler yardımcı olabilir

Odanın sessiz, sakin olması

Uyku öncesi kısa bir egzersiz rutini

Uyku rutini

Masaj

Yayınlanma Tarihi : 19.09.2012

9343

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim