Haberler

Makaleler

ONÜÇ AYLIK ÇOCUKLAR

onüç aylık çocuklarBebeğiniz artık bebeklik döneminden çıkmış çocukluk dönemine girmiştir. Bu ayda çocuğunuzun normal olarak birçok şeyi yapabiliyor olması gerekir. Yani bu aydan önce ortalama olarak yapılması gereken davranışları genel olarak göstermesi beklenir. Tabi her çocuğun gelişim süreci ve hızı farklı olabilir. Diğer yandan yine de çocuğunuz birçok şeyi yapmıyor ve siz bundan şüpheleniyorsanız tedbir almak bakımından bir doktora göstermeniz iyi olacaktır. Bu aya gelen bir çocuk ortalama olarak aşağıdaki davranışları sergileyebiliyor olmalıdır.

1. Bebeğiniz artık bu ayda yürüme davranışlarını gösterebilir. Yerdeyken belki doğrudan ayağa kalkma konusunda zorlanabilir fakat bir yerden tutunarak ayağa kalkabilir. Yine bir yerlerden tutunarak ev içinde dolanabilir. Hatta tutunmadan da yürüyebilir. Tabi diğer yandan yürümeleri henüz dengesizdir. Yani her an yere düşebilirler. Onun işçin bu konuda ebeveyn olarak dikkatli olmak gerekir. Ayrıca bebeğinizin yürümesi için ona alıştırmalar da yaptırın.

2. Artık kendisini ağlamanın dışında hareketler ve hatta temel sözcüklerle de ifade edebilir.

3. Bardağı eline alıp su içebilir.

4. Bir şey istediği zaman onu işaret ederek isteyebilir.

5. Ev içinde bazı nesnelerin adını bilebilecektir. Siz sorduğunuzda onu gösterebilir.

6. Bu ayda artık çocuğunuz iyice meraklıdır. Her şeyi merak edip öğrenmek ister. Eliyle ve ağzıyla deneme yapar. Genel olarak somut nesnelere odaklanmıştır. Henüz soyut düşünce yeteneği yoktur.

7. Çocuğunuz artık birçok huy ve karakter özellikleri geliştirmiştir.

8. Artık o küçücük bebeğiniz 13 aylık olmuştur ve siz onu denetlemekte zorlanacaksınızdır.

9. Çevresiyle daha etkileşimli hale gelmiştir. Bu dönemde onun kendini geliştirmesi ve öğrenmesi için gerekli şartları da oluşturmak gerekir.

10. Çocuğunuzun el becerileri gelişmiştir. Ellerini daha bilinçli, kontrollü ve hedefe yönelik kullanır.

11. Sözel yetenekleri gelişmektedir. Nesnelerin isimlerini ve ne işe yaradıkları konusunda yavaş yavaş bir fikir geliştirmeye başlar.

12. Çocuğunuzun öğrenme isteği gelişmiştir. Onun için ev içinde buna zemin hazırlayacak ortamları yaratmalısınız. Çocuğunuzla ilgili bir şeyi yada ev içinde yapılan bir şeyi onun öğrenmesi için bir fırsata dönüştürmelisiniz.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

4168

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim