Haberler

Makaleler

ONSEKİZ AYLIK ÇOCUKLARIN SOSYAL GELİŞİMİ

onsekiz aylık çocukların sosyal gelişimi

ONSEKİZ AYLIK ÇOCUKLARIN SOSYAL GELİŞİMİ

 

Anne ve babaların çocukları için en büyük dileği, onların her yönden iyi gelişimesidir. Çocukların sosyal gelişimi de onlar için önemlidir. Hep istenen çocuklarının bir bütün olarak iyi gelişimidir.

Tüm bu gelişim süreçleri tek tek çok önemlidir. Sosyal gelişim de öyledir. Çocuğun toplumda iyi bir yere sahip olması, doyumlu bir hayat yaşaması, mutluluğu, kendini gerçekleştirmesi için sosyal gelişimin önemi yabana atılamaz.

Sosyal gelişimi yetersiz olan çocuklar toplumda ileriki yaşlanda uyumsuz bir birey olabilirler. Anne ve babalar çocuklarının sosyal gelişimine önem göstermelidirler.

Bir çocuğun sosyal gelişiminde öncelikle anne ve babası sonra da yakın çevresindeki kişiler rol oynarlar. Bunlar diğer akrabaları, komşuları ve çevredir. Dolayısıyla çocuğun gelişiminde rol oynayan bu etmenlerden çocuğu uzak tutmamalısınız. Çocuğu bu ortamlara sokarak sosyalleşmesini sağlamalısınız.

Genelde sosyalleşme deyince çocuğun kendi akran gruplarıyla olan iletişimi de akla gelir. Yani kendi yaş grubundaki çocuklarla oynayarak, onlarla ilişki halinde bulunarak sosyalleşme konusunda önemli bir adım atabilir. Yine ev içinde anne, baba ve kardeşiyle olan iletişimi de önemlidir.

Çocuğa neyin iyi neyin kötü olduğu konusunda genel geçer şeyleri öğretebilirsiniz. Çocuklarla oyun oynarken neleri yapması gerektiğini, neleri yapmaması gerektiğini ona tembihleyebilirsiniz.

18 aylık çocuklar genelde benmerkezci bir tutum izlerler. Yani biraz bencil olurlar. Aslında bu genel bir şeydir. Her çocuk bu dönemlerde bu özellikte olabilir. Ona paylaşımcı olmayı öğretin. Mesela oyuncaklarını arkadaşlarıyla paylaşsın. Bu konuda onu cesaretlendirin. Güzel bir şey yaptığı zaman onu övün. Övmek bir davranışın tekrarlanması için iyi bir ödüldür.

Çocuğunuzu dışarıya çıkarın. Diğer insanları görsün. Diğer çocuklarla kaynaşsın. Parka götürün. Diğer oyun alanlarına götürün. Kendi dışındaki dünyayı da keşfetsin. Diğer çocuklarla oynasın. İnsanlarla birlikte nasıl yaşanabileceğini öğrensin. Başkalarının hakkına saygı göstermeyi öğrensin. Başkalarının da kendisi gibi ihtiyaçları olduğunu öğrensin.

Çocuğun sosyalleşmesi bir süreç içinde olur. Önemli olan bu süreci iyi yönetmektir. Bu süreçte çocuğunuza karşı çok anlayışlı ve sabırlı davranmalısınız. Çocuğunuzun elbette ki hataları olacaktır. Mesela diğer çocuklarla belki kavga bile yapacaktır. Ama siz bunun doğrusunu ona öğreteceksiniz. Diğer çocuklarla birlikte öğrenecek. Onun için çocuğunuza karşı daima sevgi dolu olmalısınız. Saygılı olmalısınız. Ters bir tutum takınmamalısınız.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

4911

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim