Haberler

Makaleler

ONİKİNCİ AYDA BEBEĞİN BESLENMESİ

onikinci ayda bebeğin beslenmesiBebeğinizi beslerken dikkatli ve bilinçli hareket etmeniz gerekir. Bu nedenle beslenme konusunda önemli olan   birçok ayrıntı vardır. Bebeğinize aşırı kilo almaya yol açacak gıdalar vermekten sakınmalısınız. Yağlı ve kızarmış gıdalar faydadan çok zarar getirecektir.

Bebeğinize besin değeri yüksek gıdalar verilmelidir. Yeterli derecede kalori alımına özen gösterilmelidir. Kilolu   bebek için az kalorili besinleri tüketmesi önemlidir. Ama bu besinlerin de besin değerleri yüksek olmalıdır.

Diğer yandan bebeğinize şeker vermekten kaçının. Şeker bebek için sadece sorun yaratır. Onu iştahını keser, bazı hastalık risklerini artırır, dişlerinin çürümesine yol açar. Bebeğinizin şeker ihtiyacını pekala besin değeri olan içinde şeker barındıran diğer gıdalardan karşılayabilirsiniz. Örneğin meyve suları, faydalı maddelerden yapılmış kekler ve benzeri gıdalar verebilirsiniz. Üstelik bebekler doğuştan şekerden hoşlanarak doğmazlar. Zaman içinde deneye deneye ve alışarak şekere karşı bir sempati duyarlar. Onun için bebeğinizi küçüklükten itibaren şekerden uzak tutmanız ileriki yaşlarda da şekerden uzak durması için önemlidir. Bunun kontrolü sizin elinizdedir.

Bebeğinize mümkün olduğunca doğal gıdalar vermeye çalışın. Kimyasal katkı maddeleri barındıran gıdalardan uzak durun. Besinleri tazeyken tüketmekte çok önemlidir. Bu nedenle gıda maddelerini fazla fazla alıp bekletmektense az az alıp taze olarak tüketmek daha iyidir.

Bebeğinize sağlıklı beslenme programı uygularken bunu istikrarlı bir şekilde uygulayın. Programdan sapmamaya özen gösterin. Bunu yaparken siz de ebeveynler olarak sağlıklı beslenmeye dikkat edin. Çünkü bebeğiniz sizleri rol model olarak alacaktır. Bebeğinizden yapmasını beklediğiniz şeyle sizin aynı konu hakkındaki davranışınız tutarlı olmalıdır. Eğer kendiniz sofrada sağlıklı bir şekilde beslenmezseniz bebeğiniz için iyi bir örnek oluşturmazsınız.

Yayınlanma Tarihi : 21.05.2011

4970

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim