Haberler

Makaleler

ONİKİ AYLIK BEBEKLER

oniki aylık bebeklerBu ayda bebekler bir yerden tutunarak yürüyebildiği gibi bazıları da tutunmadan kendi başına adımlar atabilir. Tabi bu her bebek için geçerli olmayabilir. Bebeğinizi bu süreçte destekleyip cesaretlendirmeniz gerekir.

Onu korkutmaya çalışmayın. Kendiniz de korkmayın. Bunu hissedip ilk adımlarını atmakta isteksiz davranabilir. Fakat o ilk adımlarını atarken çevresinin daha güvenli olması için gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Bebeğiniz yürümüyor diye de fazla dert etmeyin. Her bebek yürümeye aynı zamanlarda başlamayabilir ve bu süreci her bebek aynı yaşamayabilir. Hatta bazı bebekler çok daha geç bir dönemde yürümeye başlayabilmektedir.

Bu dönemde bebeğiniz gitgide daha bağımsız hareket etmek isteyecektir. Bazı şeyleri kendisi halletme eğiliminde olabilir. Mesela bunlardan biri de yemek yemesidir. Yemekleri kendi başına kaşıkla yemeye çalışacaktır. Fakat bunda pek başarılı olamayacaktır. Bunu sorun etmeyin. Bırakın kendi kendine yemeye çalışsın. Bu onun hareket kabiliyetini ve koordinasyonunu geliştirebileceği gibi kendine olan güvenini de geliştirecektir. Siz de ona yardımcı ve cesaretlendirici bir şekilde davranmalısınız.

Bu evrede bebekler çevresindeki diğer insanları da kabul etmeye başlamaktadır. Diğer çocuklarla birlikte oyun oynamaktan zevk alırlar. Araştırmacıdırlar. Yeni şeyleri keşfetmeye ve denemeye meraklıdır. Dil gelişimi de hızlandığından bazı kelimeleri söyleyebilir konuma gelmişlerdir. Hatta kendi diliyle size bir şeyler anlatmaya çalışabilir. Kelime dağarcığı gelişmeye devam etmektedir. Sizin anlattıklarınızı anlamaya çalışır.

Eline bir bardak su verdiğiniz zaman kendi kendine içmeye çalışabilir. Sizinle oyunlar oynayabilir, şakalar yapabilir. Bu süreçte anne ve babalar bebeklerine destek olmalı, onları cesaretlendirmeli ve teşvik etmelidir.

Bebeğiniz zihinsel açıdan da gelişimini sürdürmektedir. Bir şeyleri kaybolduğu zaman onları arayabilir ve bulabilir. Nesnelerin ne işe yaradıkları hakkında yavaş yavaş fikir edinmeye başlamıştır.

Dekorasyon, ev ve kadın ürünlerinde %70'e varan indirim

Yayınlanma Tarihi : 20.05.2011

4152

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim