Haberler

Makaleler

ONDÖRT AYLIK ÇOCUKLAR

ondört aylık çocuklarÇocuğunuz artık oldukça gelişmiştir. Bu gelişmeyle birlikte onun için bir nevi fiziksel sınırlar kalkmıştır. Yürümek onlar için bir hazine değerindedir. Çocuğunuzun bu aydaki gelişimi şöyledir. Tabi burada şunu tekrar hatırlatmak gerekir. Bu her ayda belirtilen gelişim düzeyleri genel ortalama özelliklerdir. Bu özellikler çocuktan çocuğa değişebilir. Çünkü her bebeğin ve çocuğun gelişim düzeyi aynı olmayabilir. Mesela yürüme konusunda bazı çocuklar hala zorluk çekebilirler. Mesela hala bir yerlerden tutunma ihtiyacı hissedebilir.

1. Bu dönemde en belirgin özellik çocuğun yürümesidir. Çocuğunuz için artık ev içinde sınırlar kalkmıştır. Bu durum bir takım tehlikeleri de beraberinde getirecektir. Onun için çocuğun güvenliği konusunda gerekli düzenlemeleri yapmanız gerekir.

2. Ellerini iyi kullanmaya başlamıştır. Elleriyle oyun oynayabilir. Aktiviteleri yaparken her iki elini de kullanır. Yapılan araştırmalara göre çocukların hangi elini kullanacağı konusunda büyük ihtimalle genetiğin etkisi vardır. Mesela hem anne hem baba sağ ellerini kullanıyorsa çocuğun da sağ elini kullanma ihtimali daha yüksektir. Burada önemli nokta şudur. Çocuğun hangi elini kullanacağına kendisi karar vermelidir. Buna zaten yaşamının doğal seyrinde karar verecektir. Bu konuda ona müdahalede bulunmamak gerekir.

3. Ondan bir şey istediğinizde karmaşık olmayan şeyleri yerine getirebilir ( tabi karmaşık olmayan basit kelimelerle anlatırsanız )

4. Sözel yetenekleri gelişme halindedir.

5. Artık size anne ve baba diyebilir. Bunu bilinçli olarak yapar.

6. Yere bir şey düştüğü zaman eğilip onu alabilir. Bu konuda dengesini sağlayabilir.

7. Çocuğunuzun ellerini ve parmaklarını kullanma becerisi geliştikçe kendi kendini besleme yeteneği daha da gelişmektedir.

8. Yine bu ayda kullanabileceği kelime sayısı biraz artmıştır.

9. İnce el hareketlerini yapma konusunda daha da ilerlemiştir. Özellikle burada parmak kullanma konusunda epey ilerleme olmuştur.

10. İlk zamanlar çocuğunuzun dikkat düzeyi daha kısa süreliydi. Artık bu süre gittikçe uzamaktadır. Olaylara ve nesnelere daha uzun süre dikkat kesilebilir. Onlara daha uzun süre odaklanabilir.

11. Ondan bir şey yapmasını istediğiniz zaman, nasıl yapıldığını gösterirseniz sizi taklit ederek onu yapabilir. Tabi basit eylemleri.

12. Yine çocuğunuzun duygusal gelişimi çok önemlidir. O her ne kadar yürüme eylemiyle birlikte daha bağımsız hale gelse de sizin sevginiz ve ilginiz onun için çok önemlidir. Onun için bunu ona hissettirmeye çalışın. Ona sevginizi her zaman gösterin.

13. Yürürken dengesini kaybederse bilinçli bir şekilde yere oturmaya çalışabilir. Bu da onu kendi kendine güvenlik bilinci geliştirmeye başladığını gösterir. 

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

6123

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim