Haberler

Makaleler

OMEGA 3 VE BEBEK GELİŞİMİ

omega 3 ve bebek gelişimiOMEGA 3 VE BEBEK GELİŞİMİ

 

Omega 3 yağ asitlerinin sağlık için önemli faydaları vardır. Fakat omega 3 vücutta doğal olarak üretilmediği için dışarıdan özellikle besinler yoluyla alınması gerekir. Omega 3 yönünden zengin besinler somon balığı, keten tohumu, yumurta, ceviz, ayçiçeği çekirdeği, badem, zeytin yağı gibi besinlerdir. Omega 3 yağ asitleri hamilelik döneminde anne karındaki bebek için de oldukça önemlidir.

 

Omega 3 yağ asitlerinin anne karnındaki bebek gelişimine faydaları

 

Omega 3 anne janrındaki bebeğin gelişimini ve beyin kapasitesini geliştirir. Yapılan araştırmalar da bunu göstermektedir. Hamilelik döneminde omega 3 yönnde3n zengin beslenen kadınlarda bebeklerinin göz ve beyin gelişimleri bundan oldukça olumlu etkilenmektedir.

 

Omega 3 yağ asitlerinin etkileri

 

Colorado üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre omega 3 hamilelik döneminde bebeğin gelişimine ve büyümesine yardımcı oluyor. Araştırmada her gün 300 mg omega 3 verilen hamile kadınların hem kendi sağlık durumlarında hem de bebeklerinin gelişimlerinde olumlu yönde önemli gelişmeler olduğu gözlendi.

 

Fakat uzmanlar omega 3 kaynağı olarak da hamilelik döneminde balık yenmesi konusunda çeşitli uyarılarda bulunmaktalar. Özellikle civa oranı oldukça yüksek olan kılıçbalığı, kedi balığı, köpek balığı, kral uskumru gibi balıkların tüketilmemsi tavsiye edilmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 25.03.2014

3552

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim