Haberler

Makaleler

ÖLÜ DOĞUM YAPMAK

ölü doğum yapmakÖLÜ DOĞUM YAPMAK

Ölü doğum yapmak gebeliğin 20. haftasından sonra bebeğin anne karnında ölmesi ve bu şekilde doğum eyleminin gerçekleşmesidir. 20. haftadan itibaren bebek ölümü ölü doğum olarak adlandırılır. 20. haftadan öncekiler ise düşük olarak adlandırılmaktadır.

Her 200 gebelikten 1 tanesi ölü doğum olarak gerçekleşmektedir. Ölü doğum yapan kadınlar bir sonraki gebeliklerinde sağlıklı bebekler dünyaya getirebilirler.

Ölü doğum eğer göbek bağı problemi veya kromozom anomalisinden kaynaklanıyorsa ölü doğumun tekrar yinelenme şansı düşüktür. Ölü doğum eğer anneye ait kronik bir hastalıktan veya genetik bir bozukluktan kaynaklanıyorsa yinelenme riski daha yüksektir. Fakat ortalama olarak ölü doğum sonrasındaki diğer gebeliklerdeki başarı oranı %90 dan daha fazladır.

Ölü doğumun belirtileri nelerdir?

1. Vajinal kanama. Özellikle gebeliğin 2. yarısında. Bu durum bebekle ilgili bir problem olduğunu gösterebilir. Bu durumda hekime görünmek gerekir.

2. Bebeğin hareketlerinde azalma ve değişiklik olması.

3. Pelvis bölgesinde, sırtta veya karnın alt kısmında sürekli bir kramp olması.

Bu durumlarda mutlaka hekime görünmek gerekir.

Ölü doğumun olası nedenleri?

Ölü doğumların yarısının spesifik nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Fakat ölü doğuma yol açabilecek etkenler şunlardır:

1. Kromozomlarda sorun olsun veya olmasın doğum kusurları ölü doğuma yol açabilir.

2. Göbek bağı problemleri ölü doğuma yol açabilir. Bu durumda bebeğin göbek bağı bebekten önce vajinadan çıkmıştır ve bu durum bebeğin oksijen almasını bloke eden bir durumdur.

3. Plasenta ile ilgili sorunlar.

4. Anne adayının sağlık sorunları ölü doğum sebebi olabilir. Örneğin gebelik öncesinde annede diyabet hastalığının olması veya gebelik döneminde diyabet gelişmesi; gebelik öncesi veya gebelik döneminde yüksek tansiyon sorununun olması gibi durumlar ölü doğuma yol açabilir.

5. Gebelik döneminde kullanılan kokain gibi uyuşturucu maddeler, şiddetli beslenme yetersizliği, zararlı kimyasal maddelere aşırı derecede maruz kalma gibi nedenler ölü doğum riskini artırır.

6. Hamile kadının kendisinde veya aile geçmişinde akciğer hastalığı, damar tıkanıklığı, kalp veya damarda kan pıhtılaşması gibi durumların olması.

Ölü doğumda riski artıran diğer faktörler nelerdir?

Ölü doğumda sigara içmek, uyuşturucu madde kullanmak ve alkol tüketimi riski artırmaktadır. Obezite, daha önce ölü doğum yapmak, yüksek kan basıncı ve diyabet gibi durumlar da ölü doğum riskini artırmaktadır. 15 yaşından daha küçük veya 35 yaşından sonraki gebeliklerde de ölü doğum yapma riski artar.

Ölü doğuma engel olmak için neler yapılmalıdır?

Birçok ölü doğum vakası herhangi bir risk olmadan gerçekleşmektedir. Fakat yine de ölü doğum riskini azaltmak için diyabet ve yüksek kan basıncı gibi hastalıklar yakından izlenmeli ve kontrol altında tutulmalıdır.

Bebeğin anne karnındaki hareketlerini iyi taklit etmek gerekir. Özellikle 26. haftadan itibaren bebeğin hareketlerinde bir durma veya azalma varsa hekime danışmakta fayda vardır.

Ölü doğumdan sonra kadınlarda anksiyete ve depresyon gibi durumlar gelişebilir. Bundan dolayı bir sonraki gebelik için acele etmemek gerekir. Bu durumların yaşandığı zamanlarda tekrar gebe kalmak gebeliği olumsuz etkileyebilir.

Ölü doğuma yol açabilecek etkenler için hekime danışarak gerekli önlemleri almak gerekir. Ayrıca sağlıklı bir gebeliğin de ölü doğum riskini azalttığını bilmek gerekir.

Sağlıklı bir gebelik için ne yapmak gerekir?

1. Düzenli egzersiz yapmalı, iyi beslenmeli, hekim tavsiye ederse özellikle ilk 12 hafta günlük 400 mcg folik asit almalıdır.

2. Alkolden ve sigaradan uzak durmalıdır. Ayrıca sigara içilen ortamlarda da bulunmaktan kaçınmalıdır.

3. İlaçları sadece hekimin tavsiyesiyle almalı ve hekimin önermediği ilaçları almamalıdır. Hekimin tavsiye ettiği ilaçları yine hekimin belirtmesiyle bırakmalıdır.

4. Araba kullanırken dikkatli sürmeli ve emniyet kemerini mutlaka takmalıdır.

5. Evde karbon monoksit gazı zehirlenmesine karşı güvenlik önlemlerini almalıdır. Bunun için evde bir karbon monoksit gazı dedektörü olmalıdır.

6. Enfeksiyonel hastalıklara ve besin zehirlenmelerine karşı dikkatli olunmalıdır. Ev yemeklerini tercih etmek gerekir. Dışarıda fast food tarzı beslenmemeye özen göstermelidir.

Yayınlanma Tarihi : 15.06.2012

11461

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim