Haberler

Makaleler

ÖLÜ DOĞUM SONRASI TEKRAR GEBELİK

ölü doğum sonrası tekrar gebelikÖLÜ DOĞUM SONRASI TEKRAR GEBELİK

Ölü doğum yapmak bir kadın için en üzüntü verici ve zor durumlardan birisidir. Ölü doğum sonrası kimi kadınlar tekrar gebe kalmak isteyebilmekte kimisi de tekrar bir bebek için beklemeyi tercih etmektedir. Fakat ölü doğum sonrası tekrar gebelik için karar vermeden önce iki kararın da olumsuz ve olumlu yönleri değerlendirmek gerekir. Aşağıdaki adımlar ölü doğum sonrası tekrar gebelik kararı konusunda yardımcı olabilir.

1. Ölü doğum sonrası elbette ki ilk olarak bunun yasını tutmak için biraz zamana ihtiyaç vardır. Bu duygulara eş ve diğer aile yakınları da ortak olmalıdır. Yeni bir bebek için tekrar hazır olana kadar beklenmelidir. İhtiyaç varsa bir aile terapistinden de profesyonel destek alınabilir.

2. Eşle konuşmalı ve tekrar bir gebelik için birlikte karar verilmelidir. Eğer eşler bu konuda hem fikir değilse ilişkilerinde bir soruna yol açabilir.

3. Doğum uzmanından yardım alınmalıdır. Doğum uzmanı tekrar gebe kalma konusunda medikal bir risk olup olmadığını değerlendirecektir. Ayrıca bir önceki gebelikte ölü doğuma yol açan olası nedenler değerlendirilerek önlemler alınması konusunda ( Doğum Öncesi Bakım ) hekim tavsiyelerde bulunacaktır.

4. Sabırlı olunmalıdır. Gebe kalma sürecinin kendi zaman akışı içinde ilerlediği unutulmamalıdır. Eğer tekrar gebe kalma konusunda 1 yıl geçmesine rağmen gebe kalınamadıysa doğurganlık durumunu değerlendirmek ve gerekli testleri yaptırmak üzere doğum uzmanıyla görüşmek gerekir.

5. Ölü doğum yaptıktan sonra tekrar gebe kalmaya karar verildiyse doğum öncesi vitaminleri almaya başlamak gerekir. Çünkü annenin aldığı vitamin ve minerallerin çoğu bebek tarafından kullanılmıştır ve tekrar bir gebelik sürecinde ihtiyaç olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 21.09.2012

7892

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim