Haberler

Makaleler

ÖFKELİ ANNE VE BABALAR

öfkeli anne ve babalarBir bebek veya çocukla ilgilenmek her zaman kolay olmayabilir. Kendi içinde zorlukları olan bir süreçtir. Bebek ve çocuklar biz yetişkinler gibi değildirler. Bazen onların kimi davranışları anne ve babalarını kızdırmaya ve hatta öfkelendirmeye yetmektedir.

Kimi annelerde ve babalarda çocuklarına karşı sürekli bir öfke durumu gözlenmektedir. Çocuk her yanlış yaptığında ona öfkeyle bağırırlar. Yaramazlık yaptıklarında büyük bir kızgınlıkla çeşitli şiddet gösterileri yaparlar. Hatta bazen bu öfkelerini fiziksel şiddet olarak da gösterirler. Tüm bu sürekli öfke yönelmeleri ve şiddet davranışları bir çocuk için kötü sonuçlar doğuracaktır. Bir çocuğun bu durumdan fiziksel, duygusal ve psikolojik olarak etkilenme durumu vardır.

Bu öfke davranışları kimi anne ve babalarda kronik bir hal almış olabilir. Bu durumda hem annenin hem de babanın bu konuda profesyonel bir psikolojik destek alması gerekir. Bu davranışların sürekliliği hem çocuğu hem de kendilerini olumsuz etkileyecektir.

Bu öfke davranışlarının kronik bir hal almadığı anne ve babalarda bile bilinçli davranmak önemlidir. Eğer çocuğunuzun bir hatasından dolayı ona sinirlendiyseniz öfkeyle ona yönelmeyin. Ona şiddetle bağırsanız bile ondan özür dileyin. Ona karşı gösterdiğiniz öfke davranışının yanlış olduğunu belirtin. Onu çok sevdiğini söyleyin. Çocuğunuz eğer ağladıysa onu kucağınıza alın. Çünkü çocuklar kendilerine yönelen öfke ve şiddet karşısında ne yapacaklarını bilemezler. Sizin ona bağırmalarınızı ve ona vurmanızı sizin onu sevmediğiniz şeklinde algılayabilir. Öfkenizi kontrol etmeyi öğrenin. Gerekirse psikolojik bir destek alın.

Çocuğunuz eğer hatalı şeyler yapıyorsa ona gizliden gizliye kızgınlık beslemeyin. Hatalı davranışlarını ona açıkça söyleyin. Ona bu davranışının neden kötü olduğunu belirtin. Siz ona bunları müşfik ve güzel bir şekilde anlatırsanız o da bunu anlayacaktır.

Çocuğunuza istemeden öfkeyle davrandıysanız ondan sürekli bir şekilde özür dilemenize de gerek yoktur. Kendi kendinize pişmanlık hislerine kapılıp da onun her istediğini yapmanız da beklenmez. Koyduğunuz kuralları sürekli yıkmasına da izin vermeniz beklenmez. Ona öfkeyle davrandıysanız ona sarılın. Onu sevdiğinizi söyleyin. Hatta onunla eğlenceli bir şeyler yapın.

Çocuğa sürekli öfkeli davranışlar göstermeniz onun sürekli böyle bir ortamda büyümesine yol açacaktır. Dolayısıyla çocuğunuzda ilerde sizden öğrendiği şekilde davranabilecektir. Çocuklar davranışlarında rol model olarak öncelikle anne ve babasını alırlar. Şiddeti öğrenen çocuk şiddet uygular.

Yayınlanma Tarihi : 23.05.2011

10589

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim