Haberler

Makaleler

NORMAL KİLOLU BEBEK DOĞURMAK İÇİN

normal kilolu bebek doğurmakNORMAL KİLOLU BEBEK DOĞURMAK İÇİN

Gebelik süresince kilo almak bebeğin normal gelişimi için önemlidir. Çünkü bebeğin normal bir şekilde gelişimi için annenin uygun beslenmesine ve uygun bir oranda kilo almasına ihtiyaç vardır.

Fakat annenin gebelik döneminde çok fazla kilo alması erken doğum, obez bebek doğurma, gebelik komplikasyonları ( varisler, diyabet, yüksek tansiyon v.b. ) gibi sorunlara yol açabilir.

Dolayısıyla gebelik döneminde çok fazla kilo almamaya dikkat etmelidir.

Gebelikte aşırı kilolardan kaçınmak için aşağıdaki öneriler faydalı olacaktır:

1. Gebelik öncesindeki kilonuzu not edin. Gebelik döneminde alacağınız kilo miktarı gebelik öncesindeki kilonuza göre belirlenecektir. Gebelik döneminde ne kadar kilo almanız gerektiğini Hamilelikte Kilo Alımı isimli makaleden tespit edebilirsiniz. Bu oranı korumaya çalışmalısınız.

2. Günlük kalori alımınıza dikkat edin. Gebelik öncesinde normal kiloya sahip bir kadın gebelik döneminde ekstradan günlük 300 kalori almalıdır.

3. Gazoz, kola gibi şekerli içecekler ve çörek gibi yüksek yağlı yiyeceklerden gebelik döneminde kaçının. Bu tür şekerli ve yüksek yağlı yiyeceklerin sağlığınız açısından faydası yoktur ve bunlar gebelikte istenmeyen kiloları almanıza sebep olurlar.

4. Sağlıklı bir diyet planı takip edin. Gün içinde daha küçük porsiyonlarda ve sık aralıklarla beslenin. Bu tür beslenmeniz kilo kontrolüne yardımcı olacağı gibi gebelikte yaygın görülen mide ekşimesi ve reflü gibi sorunlarınıza da yardımcı olacaktır. Ara öğünlerde peynir, yoğurt, meyve gibi sağlıklı atıştırmalıklara yer verin.

5. Doğum öncesi vitaminler hakkında hekiminize danışın. Hekiminiz folik asit, demir veya kalsiyum destekleri tavsiye edebilir. Özellikle bu vitamin ve mineralleri içeren besinlerden yeterince tüketemeyen hamile kadınlarda bu destekler oldukça önemlidir.

6. Her gün 6 – 8 bardak arası su için. Diğer sağlıklı içecekleri de ( süt ve meyve suları )  içmeye özen gösterin. Bunlar hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açsından gereklidir.

7. Düzenli aralıklarla hekiminizi ziyaret edin. Hekiminiz kilonuzu düzenli olarak kontrol edecektir ve duruma göre size gerekli tavsiyelerde bulunacaktır.

8. Çikolata, kola, çay, kahve gibi kafeinli içeceklerin ve besinlerin tüketimini sınırlayın.

Yayınlanma Tarihi : 25.02.2013

7380

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim