Haberler

Makaleler

NEDEN ORGANİK

neden organik ürünlerNEDEN ORGANİK

Bu sorunun cevabını vermeden önce Organik Tarımın tanımını yapalım: Organik tarım, üretim sisteminde hatalı ve aşırı uygulamalar sonucu kaybolan doğal dengeyi yeniden kurmaya yönelik, insana ve çevreye dost üretim sistemlerini içeren ve esas itibarıyla sentetik kimyasal ilaçlar ve gübrelerin (ticari ilaç ve gübreler) kullanımını yasaklayan, organik ve yeşil gübreleme, münavebe, toprağın muhafazası, bitkinin ve hayvanın direncini artırma, zararlıların doğal düşmanlarından yararlanılmasını tavsiye eden, üretimde miktar artışını değil ürünün kalitesini artırmayı hedefleyen bir üretim şeklidir. (Altındişli ve İlter 1999) 

Organik Tarım kısaca tarımsal üretimin yeniden düzenlenmesidir ve bu düzenleme ulusal ve uluslararası yasalar kapsamında belirli standartlara sahiptir, sertifika ve kontrol gerektirir. Bu standartlara uygun üretim şekli ve ürün, organik tarım sertifikası alır. 

Neden Organik sorusunun cevabına gelince: Uzun yıllardan beri gelişmiş ülkelerde ileri teknoloji ve teknikler kullanılarak çok yüksek verimler elde edildi, mahsülün kalitesine dikkat edilmeden. Çok yüksek verimler elde edildi edilmesine ama bu bir sporcunun doping yapmasından farksız bir durumdu, toprak mahsul verdi ama ölmeye başladı. Maalesef bu yüksek verimi elde etmek için yoğun girdi kullanıldı ve bu sentetik girdiler beraberinde büyük sorunlar getirdi (1 dönüm buğday tarlasına sadece 1 gr ilaç atılarak zararlı otların etkisiz hale getirildiği düşünüldüğünde, bu ilaçların ne kadar tehlikeli zehir olduğu çok net anlaşılmakta)

Bu sorunların en büyükleri:

1. İnsan sağlığı

2. Toprak ve su sağlığı

olmuştur.

İnsan sağlığı bu sorunlardan hem üretici hem de tüketici olarak çok etkilenmiştir. Yüksek verim için üretimde bilinçsiz ve ölçüsüz kullanılan ticari gübre ve tarım ilaçları kullanım sırasında üreticilerin sağlığına ciddi şekilde zarar vermiştir, vermektedir. Yine bilinçsiz ve ölçüsüzce kullanılan bu kimyasallar, mahsülde kalıntı bırakarak mahsülü tüketenler için  de sağlık sorunlarına neden olmuştur, olmaktadır. Bu durum özellikle yeni nesilde karşılaşılan bağışıklık sistemi hastalıklarının oranının artışı ile kendini göstermeye başlamıştır. Bağışıklık sistemi zayıflayan insanların her türlü hastalığa yakalanma olasılığı artmaktadır.

Bilinçsizce kullanılan bu kimyasallar aynı zamanda toprak ve yeraltı sularının da kirlenmesine neden olmaktadırlar. Topraktaki kirlilik bulunduğu yerde kalırken, yeraltı sularındaki kirlilik, suyun hareketli olmasından dolayı çok uzaklarda bu sudan faydalanan insanları da etkilemektedir. Aynı şekilde toprak ve su kirliliği yaşam alanı toprak olan pek çok bitki, hayvan ve mikroorganizmaları da zehirlemektedir.

İşte bu sebepten Organik ürünler tercih edilmelidir, tercih edilirken de her organik denilen ürüne inanılmamalı, iyice araştırılmalıdır. (Üretim yeri, kimin ürettiği, sertifikası sorulmalıdır). 

“İlaçla sağlık, silahla barış olmaz” diyerek size ve ailenize sağlıklı günler dilerim.

Saygılarımla,

Erkan ŞEN

Tüğmen Hayvancılık ve Tarım San. Ve Tic. Ltd. Şti

www.organikgiller.com

erkan.sen@organikgiller.com

Yayınlanma Tarihi : 15.05.2014

3390

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim