Haberler

Makaleler

NEDEN BİBERON KULLANIMI VE FAYDALARI

neden biberon kullanımı ve faydalarıAnne sütünün bir bebeğin gelişimi ve sağlığı açısından ne kadar önemli olduğu bilinen bir gerçektir. Bir diğer önemli gerçek ise emzirmenin anne ve bebek açısından sayısız faydalarının olduğu gerçeğidir.

Fakat kimi zaman çeşitli nedenlerle veya zorunluluktan dolayı anneler bebeklerini biberonla beslemeyi tercih ederler. Esasında yapılması gereken özellikle bebeği belli bir dönem emzirerek beslemektir. Fakat çeşitli nedenlerle bu mümkün olamamakta ve biberonla beslemek tercih edilmektedir.

Biberon kullanımının da kendi içinde olumlu yönleri bulunur. Annenin bebeği emzirerek beslemesi mümkün olmayan durumlarda biberon bir çare olarak düşünülür. Anne sütünü sağarak biberon vasıtasıyla bebeğini besler. Örneğin annenin bazı rahatsızlıklarından dolayı bebeğini emzirmesi mümkün olmayabilir. Bu durumda biberon yöntemi tercih edilir. Annenin göğüs uçları emzirmeden dolayı tahriş olmuş ve enfeksiyon durumunda da biberonla beslemek tercih edilir.

Biberon kullanımı aslında kişilere belli bir esneklik de kazandırır. Bu durumda bebeği anne dışında başka insanlar da mesela babası veya başka bir yakını da biberonla besleme imkanı bulur. Örneğin babanın bebeği biberonla beslemesi babayla bebek arasındaki bağı kuvvetlendirir. Baba da bebek bakımında böylelikle daha aktif bir rol almış olur.

Annenin bir işte çalışması durumunda da bebeği emziremediği zamanlarda biberonla beslenmesi mümkün hale gelir. Anne sütünü uygun koşullarda sağar ve biberonla uygun koşullarda saklar. Böylelikle bebeğin anne sütü ile beslenmesinde bir aksamanın önüne geçilmiş olunur.

Diğer yandan anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda veya bebeğin anne sütü ile beslenemediği durumlarda bebek mecburen mama ile biberon kullanılarak beslenecektir. Bu durumda da biberon önemli bir avantaj olarak görülebilir.

Kimi zaman bebekler emzirme yöntemiyle yeterince anne sütüyle beslenemez ve kilo alma konusunda sorunlar yaşarlar. Bebeğin kilo alamamasının nedenlerinden birisi yeterince anne sütüyle beslenememesi olabilir. Bu durumda yine anne sütü sağılarak veya mama ile biberon verilerek bebek beslenir.

Yayınlanma Tarihi : 02.12.2011

6539

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim