Haberler

Makaleler

MÜZİK ÇOCUKLARIN ZEKASINI NASIL ETKİLİYOR?

müzik çocukların zekasını nasıl etkiliyorMÜZİK ÇOCUKLARIN ZEKASINI NASIL ETKİLİYOR?

 

Yapılan araştırmalara göre çocukların müzikle ilgilenmeleri, bir müzik aleti çalmayı öğrenmeleri onların zekasını geliştirmeye yardımcı oluyor. Özelikle anaokulu dönemiyle birlikte çocukların yaşamında müziğe yer vermek onların bilişsel gelişimlerine, zeka düzeylerine katkı sağlıyor.

 

1. Araştırmalara göre müzik anaokulu düzeyindeki çocukların mekansal zeka gelişimine katkı sağlıyor. Müzikle uğraşan çocuklarda görsel zeka, görsel işlevler daha gelişmiş oluyor. Örneğin görsel şekilleri, görsel olayları daha iyi anlamlandırma, gördüğü bir şeyi daha iyi resmetme, görsel şeyler kullanılarak yapılan eğitim uygulamalarından daha iyi anlama bu çocuklarda daha gelişmiş oluyor.

 

2. Müzik çocukların beyinsel işlevlerini daha iyi organize etmesine yardımcı oluyor. Beyinde bulunan nöronlar birbirleriyle etkileşim halindeler ve öğrenme sürecinde bu etkileşim oldukça önemli. Nöronlar arasındaki bu etkileşim tekrarlı olduğu zaman sürekli bir öğrenme süreci meydana geliyor. Çocukluk döneminde müzikle uğraşan çocuklarda bu açıdan beyin gelişimi, dolayısıyla zeka gelişimi daha olumlu yönde etkileniyor. Çocuk beyin fonksiyonlarını daha iyi kullanıyor.

 

3. Müzik çocuğun hafıza gelişimine de katkı sağlar. Anaokulu döneminde müzikle ilgilenene, müziğin olduğu yerde yetişen, şarkı öğrenen, basit müzik aletlerini çalan çocuklarda hafıza gelişimi de olumlu yönde etkiliyor. Çocuğun hafızasının gelişmesi öğrendiklerini uzun süreli beleğine atmasına, öğrendiklerini daha iyi hatırlayıp uygulamasına yardımcı oluyor.

 

4. Müzik çocukların yaratıcılık becerilerinin ve sorun çözme yeteneklerinin gelişmesini sağlıyor. Tüm bunlar zekayla doğrudan ilgili durumlar.

Yayınlanma Tarihi : 29.10.2014

3705

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim