Haberler

Makaleler

MÜZİK ÇOCUKLARIN BİLİŞSEL GELİŞİMİNİ NASIL ETKİLİYOR?

müzik çocukların bilişsel gelişimini nasıl etkiliyorMÜZİK ÇOCUKLARIN BİLİŞSEL GELİŞİMİNİ NASIL ETKİLİYOR?

 

Müzik çocukların gelişimini geniş ölçüde ve çeşitli şekillerde etkilemektedir. Bilişsel gelişim de bunlardan birisidir. Anaokulu dönemindeki çocukların müzikle uğraşmaları onların öğrenme becerileri gibi bilişsel gelişimi üzerinde oldukça olumlu etkiler yapmaktadır. Herhangi bir müzik aleti çalmayı öğrenen çocuklarda bunun etkileri öğrenme becerileri ve diğer bilişsel yetenekleri üzerinde önemli düzeyde görülmektedir.

 

Müzik çocuklarda çeşitli matematiksel becerileri ilerletiyor

 

3-12 yaş grubu arasındaki çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre müzik öğretimi alan çocuklarda çeşitli matematik becerileri daha üst düzeyde bulunmuştur. Bu çocuklara klavye, perküsyon ve şarkı söyleme konusunda bir eğitim verildi. Bu çocukların oranlar, kesirler ve sıralama gibi matematiksel alanlarda diğer çocuklara göre daha ileri oldukları saptandı.

 

Müzik beyin fonksiyonlarını geliştiriyor

 

Beyin içinde bulunan nöronlar öğrenme sırasında sürekli birbirleriyle etkileşim ve iletişim içindedirler. Bu etkileşim ve iletişim sürekli, tekrarlı bir şekilde olduğunda sürekli öğrenme meydana gelir. Bilim adımlarının teorilerine göre erken dönemlerde müzik eğitimi alan çocukların beyinlerinde bu süreç tecrübe edilmektedir. Bu da çocukların beyin fonksiyonlarını geliştirmekte ve öğrenme süreci daha akıcı olmaktadır.

 

Müzik hafıza için faydalı

 

Müzik çocukların hafıza gelişimine de katkı yapmaktadır. Anaokulu döneminde müzikle uğraşan, şarkı öğrenen, basit müzik aletlerini çalan çocukların hafızalarının daha gelişmiş olduğu bilinmektedir. Müzikle uğraşan çocukların öğrendiklerini depolama ve sonra hatırlama becerileri daha gelişmiş olabilir.

 

Müzik çocuğun yaratıcı düşünce becerisini geliştirir

 

Müzikle uğran çocuklarda yaratıcı düşünce ve problem çözme becerileri aha gelişmiş olabilir. Müzik anaokulu dönemindeki çocuklarda dikkat sürelerini de uzatmaya yardımcı olur.

Yayınlanma Tarihi : 18.02.2015

3985

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim