Haberler

Makaleler

MÜZİĞİN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ POZİTİF ETKİLERİ

müziğin çocuklar üzerindeki pozitif etkileriMÜZİĞİN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ POZİTİF ETKİLERİ

Ebeveynlerin çocuklarına mümkün olanın en iyisini vermek isterler. Çocuklarının yaşamlarını zenginleştirmek için birçok şey yaparlar. Müzik de bunlardan birisidir ve çocuğun yaşamını zenginleştirmek ve değer katmak için harika bir yoldur. Müzik çocukların zihinsel, duygusal, fiziksel ve sosyal gelişiminde önemli bir araç olabilir.

 

Müziğin çocuklarda zihinsel faydaları


Müzik çocukların zihinsel gelişimine olumlu katkı yapar. Yapılan bir araştırmada çocuklara araştırma sürecinde Mozart dinletildi. Araştırma sürecinin sonunda çocukların zeka düzeylerinin olumlu etkilendiği saptandı. Müziğin yapısını öğrenmek, bir enstrüman çalmak çocukların matematiksel ve mantıksal becerilerini de geliştirebilir. Müzik ders çalışan çocuklarda derse daha iyi odaklanmasına bile yardımcı olabilir. Çocuğun kendi müziğini yapması, seslendirmesi, enstrüman çalışması yaratıcılık becerilerini de geliştirir.

 

Müziğin çocuklarda fiziksel faydaları


Müziğin önemli bir bölümü harekettir. Örneğin müzik eşliğinde dans eden çocukta koordinasyon berileri daha gelişir, kasları ve kemikleri güçlenir. Böylelikle çocuğun kilo kontrolüne de yardımcı olduğu için çocuğun daha fit kalmasını sağlar.  Müziğin diğer fiziksel faydaları arasında ağrıyı ve acıyı hafifletme de bulunmaktadır.

 

Müziğin çocuklarda duygusal faydaları


Müzik dinlemek veya müzik yapmak çocukların stresini azaltabilir ve onlar için oldukça eğlenceli olabilir. Çocuklar müzikle duygularını daha sağlıklı ifade etme imkanı bulurlar. Çocuk kendini daha sakin hisseder.

 

Müziğin çocuklarda sosyal faydaları


Sosyal gelişim çocukların gelişim süreçlerinin en önemli alanlarından birisidir. Müzik topluluklarına katılan çocukların sosyal gelişimleri de oldukça olumlu bir şekilde etkilenir. Beraber takım halinde çalışmayı öğrenir. Çocuklar arsında pozitif sosyal davranışların gelişiminde müzik önemli bir rol oynayabilir. Müzikle çocuğun kendine olan güveni ve saygısı da olumlu etkilenir.

Yayınlanma Tarihi : 31.07.2013

3805

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim